LNG: terminal dotatkowo dofinansowany

1328072868 terminal lng polskielng pl

fot: polskielng.pl

Gazoport w Świnoujściu rozpocznie działalność w połowie 2014 roku

fot: polskielng.pl

Kwota dofinansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zwiększona o 95,8 mln zł, z 456 mln do 551,8 mln zł - poinformowała w poniedziałek 7 stycznia spółka Polskie LNG.

Według prezesa Polskiego LNG Rafała Wardzińskiego przyznanie dodatkowych środków unijnych to bardzo dobra informacja zarówno dla spółki jako inwestora, jak też dla przyszłych użytkowników powstającej w Świnoujściu infrastruktury. - Po pierwsze jest to potwierdzenie, że przyznane nam dotychczas środki wydatkujemy rzetelnie. Po drugie, dofinansowanie ze środków POIiŚ wpłynie na obniżenie taryfy, co oznacza, że usługi świadczone przez terminal w czasie jego eksploatacji będą tańsze dla naszych potencjalnych klientów - ocenił Wardziński.

Jak podkreśliła spółka w komunikacie, Ministerstwo Gospodarki oraz Instytut Nafty i Gazu przyznały dodatkowe środki finansowe, pozytywnie oceniając postępy prac w projekcie i doceniając sposób wydatkowania dotychczas przyznanych środków. Polskie LNG z dotychczasowej puli wykorzystało już ponad 300 mln zł - zaznaczyła spółka. Zwiększenie puli dla terminala to efekt przesunięcia środków między poszczególnymi działaniami POIiŚ.

Jak poinformowało PAP MG, resort - jako Instytucja Pośrednicząca dla sektora energetyki w ramach POIiŚ - podjął decyzję o przyznaniu dodatkowych środków dla gazoportu z powodu znaczenia tej inwestycji z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i zaawansowania projektu. Przesłanką było też zapewnienie efektywnego wykorzystania środków UE przyznanych Polsce w ramach perspektywy finansowej 2007 - 2013.

Polskie LNG przypomniało, że w grudniu 2012 r. spółce po raz kolejny przyznano certyfikat "Zintegrowanego systemu zarządzania" według standardów ISO, co - według firmy - stanowi dowód stosowania "najwyższej jakości norm". Spółka przypomniała także, że zwiększenie środków na dofinansowanie było możliwe z powodu decyzji KE z 2011 r. wyznaczającej maksymalną kwotę pomocy publicznej na terminal LNG w wysokości 925 mln zł.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską. Gazoport ma ruszyć w 2014 r. W pierwszym etapie eksploatacji pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.