Libiąż: lepsza obsługa składów z węglem

fot: Jarosław Galusek/ARC

Promowanie marki „Polski węgiel dla Ciebie" to inicjatywa Południowego Koncernu Węglowego na promocję rodzimych produktów.

fot: Jarosław Galusek/ARC

33 mln zł przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe na modernizację stacji Libiąż w Małopolsce na trasie z Trzebini do Zebrzydowic. Przebudowa ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz usprawni obsługę składów towarowych wiozących węgiel z kopalni.

Jak poinformowała we wtorek (12 lipca) Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, zakończenie wszystkich prac, których wykonawcą jest Skanska zaplanowano w połowie 2017 r.

Udogodnieniami dla pasażerów będą wyższy peron i antypoślizgowa nawierzchnia. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w nowe wiaty, ławki, oświetlenie, megafony i tablice informacyjne. Odnowiona zostanie także kładka nad torami i dojście do peronu.

Prace na stacji obejmą obiekty inżynieryjne, dziewięć kilometrów torów stacyjnych, 21 rozjazdów, dwa przejazdy kolejowo-drogowe, sieć trakcyjną, urządzenia sterowania ruchem. Zastosowanie specjalnych podkładów i mat antywibracyjnych oraz montaż szyn bezstykowych ograniczy hałas przejeżdżających pociągów.

Po odnowionych torach pociągi pasażerskie będą mogły jeździć prawie trzykrotnie szybciej niż obecnie - z prędkością 100 km/h, a towarowe 70 km/h.

Zmodernizowana stacja Libiąż usprawni transport towarów, w tym przede wszystkim węgla kamiennego z pobliskiej kopalni Janina. Dzięki nowemu połączeniu bocznicy z torami głównymi pociągi jadące od strony Chrzanowa będą mogły wjeżdżać bezpośrednio na teren kopalni bez potrzeby przejeżdżania przez stację Libiąż. Modernizacja nie wpłynie na ruch kolejowy i nie będzie powodowała zakłóceń w ruchu kopalni.

W ramach prac przebudowane zostaną dwa przejazdy kolejowo-drogowe w Libiążu przy ulicy Kamiennej i ulicy Orzeszkowej. Oba zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia sygnalizacyjne i rogatki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.