Lewiatan: Wielu pracodawców wykorzystało wakacje do usprawnienia pracy zdalnej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Fundusz poinformował, że dzięki dedykowanym adresom e-mail dotyczącymi np. programu "Mój Prąd" i "Czyste Powietrze" można się kontaktować z pracownikami NFOŚiGW w godz. 7.30-15.30

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wielu pracodawców wykorzystało wakacje do usprawnienia pracy zdalnej i może uruchomić dodatkowe rezerwy - powiedział PAP ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

Ekspert odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas konferencji prasowej zaapelował do pracodawców, dyrektorów i szefów firm , by "tam gdzie jest to możliwe, zostawić pracowników na pracy zdalnej", po to by - jak mówił - "zerwać ten łańcuch zakażeń".

Lisicki powiedział, że apel premiera jest zrozumiały ze względu na rozszerzającą się pandemię koronawirusa. Zaznaczył również, że wiele firm, zwłaszcza w sektorze finansowym, IT czy usług wspólnych, już od wiosny pracuje w trybie zdalnym, szczególnie w tzw. trybie rotacyjnym, hybrydowym. Podkreślił też, że wielu przedsiębiorców, spodziewając się jesiennej fali zachorowań, wykorzystało wakacje do usprawnienia i rozszerzenia pracy zdalnej, zakupując m.in sprzęt czy wprowadzając niezbędne programy. - Tam, gdzie są jeszcze rezerwy na pewno pracodawcy je wykorzystują - powiedział.

Zaznaczył jednak, że wiele zależy od sektora i od rodzaju wykonywanej pracy. - Np. w branży transportowej czy usługowej produkcyjnej możliwości pracy zdalnej są ograniczone - powiedział. Dodał, że takim ograniczeniem jest również np. ochrona danych czy wymogi kontraktowe.

Pytany o efektywność tej formy wykonywania zadań, powiedział, że z informacji uzyskanych od przedsiębiorców wynika, że "nie jest ona gorsza, a bywa nawet wyższa niż w formie tradycyjnej".

Wskazał też, że obecnie nie ma jeszcze przepisów regulujących pracę zdalną w Kodeksie pracy, firmy korzystają z regulacji antycowidowej, doprecyzowując ją we własnych regulacjach wewnątrz zakładowych. Zdarza się, iż takie regulacje dotyczą pewnych kosztów po stronie pracowników (np. energii).

- Należy mieć jednak na uwadze, iż często to pracownicy inicjowali przejście na pracę zdalną oszczędzając w takich przypadków czas i koszty dojazdu, mogąc lepiej pogodzić obowiązki zawodowe z życiem prywatnym - zaznaczył. Dodał również, że trwają prace nad pakietem dotyczącym regulacji kodeksowych pracy zdalnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.