Łaziska Górne: radni debatowali o kanalizacji gminy

Radni laziska kanalizacja wfosigw katowice pl

fot: wfośigw.katowice.pl

W sesji uczestniczyli przedstawiciele WFOŚiGW w Katowicach oraz monitorujący projekt eksperci Funduszu

fot: wfośigw.katowice.pl

Podsumowaniu dotychczasowych prac przy budowie kanalizacji w Łaziskach Górnych poświęcone było posiedzenie Rady Gminy, które odbyło się we wtorek 25 października. To największa w historii Łazisk inwestycja dofinansowana z europejskich środków. Kanalizowanie gminy kosztuje ponad 50 mln zł.

W sesji uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Adam Liwochowski, jego wiceprezes, oraz monitorujący projekt (w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko) eksperci Funduszu. Niemal zasypani zostali oni pytaniami radnych dotyczącymi przebiegu zadania, jego spodziewanych efektów i korzyści dla mieszkańców regionu.

Budowa kanalizacji w Łaziskach Górnych od samego początku budziła duże zainteresowanie radnych, jak i samych mieszkańców. Jest to bowiem największa ze wszystkich do tej pory inwestycji w powiecie mikołowskim.

Obejmuje ona budowę
• ok. 20 km sieci sanitarnej, do której przyłączonych zostanie
• ponad 4 tys. osób, remont sieci kanalizacyjnej oraz
• przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków "Wschód".

Dzięki temu w Łaziskach Górnych powstanie m.in. bioreaktor i nowa komora wydzielonej stabilizacji osadu. Wartość całego projektu oszacowano na ponad 80 mln zł.

Wiceprezes Adam Liwochowski mówiąc o dotychczasowych efektach przedsięwzięć dofinansowanych w ramach POIiŚ, stwierdził, że dzięki tym inwestycjom region otrzymał największą do tej pory szansę na rozwój gospodarczy, a co za tym idzie bardzo istotną zmianę warunków życia mieszkańców.

Dzięki projektom pilotowanym przez WFOŚiGW województwo śląskie otrzyma w najbliższym czasie zastrzyk ponad
• 390 mln zł dotacji unijnej
• na zadania, których wartość przekracza 680 mln zł.

Dzięki tej kwocie zbudowane zostanie m.in.
• 300 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej
• 13 km sieci wodociągowej,
• 56 przepompowni,
• dwie nowoczesne oczyszczalnie,
• dwa zakłady gospodarowania odpadami oraz kompostownia, sortownia i składowisko odpadów.

Łącznie z programami wdrażanymi przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w regionie realizowanych jest obecnie 28 zadań o łącznej wartości powyżej 5,2 mld zł, przy kwocie dofinansowania wynoszącej ponad 3 miliardy złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.