Lampy na... powietrze

1376120391 10 lampy gs k3

fot: Grzegorz Szyguła

fot: Grzegorz Szyguła

Wystawę pamiątek czeskiego górnictwa z początku wieku oglądać można od kilku dni w Izbie Tradycji kopalni Knurów.

To nie przypadek, że w jednym pomieszczeniu przy ul. Dworcowej, obok kopalnianej dyrekcji, stoją dziś polskie, niemieckie i czeskie eksponaty. - 29 czerwca jak co roku obchodziliśmy w Knurowie święto patronów Piotra i Pawła, upamiętniające przejęcie kopalni przez państwo polskie w 1922 r. Wtedy to wielki wpływ na losy zakładu mieli Ślązacy z Zaolzia, którzy kształcili się na czeskich uczelniach górniczych - tłumaczy Bogusław Szyguła, kusztosz minimuzeum.

Pierwszym dyrektorem po przejęciu knurowskiej kopalni przez państwo polskie był Roman Rieger. Czeski Ślązak zasłynął z opatentowania rynny potrząsalnej do transportu węgla, a później jako profesor AGH w Krakowie kształcił polskie kadry górnicze. Inny z Zaolzian to Brunon Buzek, którego w 1922 r. mianowano szefem Okręgowego Urzędu Górniczego w powiatowym Rybniku. Nadzorował ruch kopalni w Knurowie, dla której opracował też zachowany do dziś "szemat wiatrowania", czyli schemat wentylacji.

Czeskie pamiątki przywiózł do Polski Vladimir Markl, pasjonat górnictwa z Ostrawy. Podziwiać można np. zestaw archaicznych narzędzi na sprężone powietrze - młoty, wiertarki i prawdziwy hit wystawy - lampę górniczą, która żarzyła się tym jaśniej, im silniejszy strumień... sprężonego powietrza tłoczono wężem do jej obudowy. Lampa miała specjalny podwójny klosz. Gdy pękła zewnętrzna powłoka, powietrze uciekało, żarnik gasł i ogień nie wydostawał się na zewnątrz. Obejrzymy też oryginalne skórzane hełmy i nakolanniki, kapoty górników drążących szyby, urządzenia strzałowe, a nawet pojemniki na wodę, kawę, zupę czy machorkę. Ciekawostkami są czeskie instrukcje bhp, tablice i podręcznik "Hornickie minimum" oraz "Zpevnik pisni hornickych".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.