Łącznie zrealizowanych będzie 16 projektów, a wartość wsparcia dla dziewięciu gmin to 2 mln zł

fot: Krystian Krawczyk

Środki trafiły m.in. na utworzenie Parku Zamków Jurajskich w Ogrodzieńcu

fot: Krystian Krawczyk

Dziewięć gmin z Jury Krakowsko-Częstochowskiej otrzymało we wtorek, 6 lipca, 2 mln zł na projekty służące poprawie infrastruktury turystycznej. Środki przekazane w ramach Śląskiego Pakietu dla Turystyki sfinansują m.in. modernizację placów zabaw i innych obiektów oraz remonty dróg, chodników i tras rowerowych.

Zgodnie z zasadami, pieniądze z puli pod nazwą Śląskie. Łączy nas turystyka trafiają do tych gmin turystycznych, które w okresie pandemii podjęły własne inicjatywy wspierające przedsiębiorców z branży turystycznej - jak ulgi, zwolnienia czy umorzenia podatków i opłat lokalnych.

- Przekazujemy pieniądze gminom, by mogły zwolnić swoich przedsiębiorców z opłat lokalnych, ułatwiając im prowadzenie biznesu. Taki mechanizm zapewnia realne wsparcie, dzięki któremu samorządy lokalne mogą wykonywać swoje zadania inwestycyjne, jednocześnie wspomagając przedsiębiorców z branży turystycznej - wyjaśnił marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Łącznie w ramach tego mechanizmu do 21 gmin woj. śląskiego, położonych w Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim, na Śląsku Cieszyńskim oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trafia 10 mln zł na realizację 39 przedsięwzięć, wartych w sumie ok. 17,5 mln zł. Natomiast łączna wartość pomocy, udzielonej przez te gminy przedsiębiorcom w postaci rozmaitych ulg czy zwolnień, przekracza 7 mln zł.

We wtorek na Zamku w Ogrodzieńcu stosowne promesy otrzymali - oprócz samorządowców z Ogrodzieńca - także przedstawiciele lokalnych władz Żarek, Janowa, Poraja, Olsztyna, Niegowy, Włodowic, Kroczyc i Częstochowy - to ostatnie miasto z otrzymanych środków zamierza sfinansować adresowane do turystów projekty Magia Starego Ratusza w Częstochowie oraz Częstochowa - wakacyjny kierunek zwiedzania. Łącznie zrealizowanych będzie 16 projektów, a wartość wsparcia dla dziewięciu gmin to 2 mln zł.

Na zasadach podobnych jak w przypadku gmin jurajskich pomoc otrzymują także: Bielsko-Biała, Wisła, Szczyrk, Ustroń, Brenna, Istebna, Jeleśnia, Rajcza, Gilowice, Węgierska Górka, Jaworze i Wilkowice, które również wsparły lokalnych przedsiębiorców w okresie pandemii COVID-19.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.