Energetyka: Tauron i Politechnika Śląska podpisały list intencyjny w sprawie współpracy

1676978237 farma tauron

fot: Tauron

Elektrownia powstaje na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych

fot: Tauron

Rozwój technologii magazynowania energii z wykorzystaniem infrastruktury kopalnianej oraz badania nad zastosowaniem i rozwojem technologii wodorowych będą głównymi obszarami współpracy Grupy Tauron i Politechniki Śląskiej. Energetyczny lider oraz uczelnia zainicjowały współpracę przy projektach dotyczących transformacji energetycznej. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 22 czerwca.

- Rozpoczęta dziś współpraca z Politechniką Śląską obejmuje kluczowe dla powodzenia transformacji polskiej energetyki technologie. Planujemy wspólnie rozwijać projekty dotyczące magazynów energii, energetyki jądrowej czy wodoru. Technologie te w przyszłości mają pomóc stabilizować cały system energetyczny w perspektywie dynamicznego rozwoju OZE - wyjaśnił prezes Taurona Paweł Szczeszek.

- Liczymy na owocną współpracę z Politechniką Śląską, jedną z najlepszych technicznych uczelni w Polsce, która jest kopalnią talentów i kompetencji, z której możemy czerpać specjalistyczną wiedzę - dodał.

- Politechnika Śląska, podpisując porozumienie z jednym z największych na rynku graczy w sektorze energii, realizuje kolejny punkt ze strategii rozwoju uczelni do 2026 r. Pismem tym wyrażamy naszą wspólną intencję stałego, aktywnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska, realizowanych w branży przemysłowej i w gospodarce. Chcemy także współkreować rozwiązania i technologie, które umożliwią ekologiczne zarządzanie energią na poziomie indywidualnych gospodarstw domowych. Uczelnia od lat współpracuje z Grupą Tauron, teraz zacieśniamy kooperację, ponieważ to umożliwi nam podjęcie kolejnych wspólnych działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ - dla Politechniki Śląskiej w szczególności jest to cel XII - Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. Współpraca z Tauronem to wiele korzyści z punktu widzenia nauki i badań naukowych, ale także kształcenia oraz rozwoju naszych studentów i młodych naukowców. Praktyki, staże, wspólne projekty i kształcenie najbardziej obecnie potrzebnych kompetencji w sektorze energetycznym przyszłości - to także korzyści wynikające ze współpracy Politechniki Śląskiej i Taurona - ocenił rektor PŚ prof. Arkadiusz Mężyk.

Celem zainicjowanej współpracy jest wzrost innowacyjności i rozwój technologiczny w obszarze energetyki oraz zwiększenia stopnia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podpisany list otwiera możliwości pogłębionego współdziałania na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej.

Zakres współpracy z Politechniką Śląską obejmuje realizację projektów związanychz  rozwojem OZE, energetyki jądrowej, technologii magazynowania energii, w tym z wykorzystaniem infrastruktury kopalnianej i okołoenergetycznej, a także aktywny udział w ramach działania Klastra Transformacji Energetyki Zawodowej.

Ważnym obszarem wspólnych działań będą również badania nad zastosowaniem i rozwojem technologii wodorowych oraz komercjalizacja innowacji z wykorzystaniem programu akceleracyjnego Grupy Tauron i funduszy typu Venture Capital, w których zaangażowana jest Grupa.

Współpraca Taurona i Politechniki Śląskiej trwa od wielu lat. Grupa wspiera swoich pracowników, którzy przygotowują dysertacje doktorskie. Obecnie aż 11 pracowników Grupy realizuje studia doktoranckie na Politechnice Śląskiej, a kolejnych 12 na innych uczelniach partnerskich.

Pierwszy z doktorantów obronił już rozprawę doktorską na Politechnice Śląskiej i uzyskał tytuł naukowy. Obroniona praca doktorska dotyczyła zwiększenia niezawodności pracy urządzeń oraz ich produktywności w Tauron Wytwarzanie poprzez zastosowanie predykcji analitycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowe kierunki z Pyrzowic. Zimą polecimy w ciepłe rejony

W nadchodzącym sezonie zimowym z katowickiego lotniska będzie można polecieć w czterech nowych kierunkach.

Transport wykorzysta tereny kopalń? Prezes Kolei Śląskich: Będą bardzo pożądane

To ma być przykład transformacji terenów pogórniczych. W Gliwicach-Bojkowie, na terenie dawnej infrastruktury kopalni Sośnica, powstanie baza Kolei Śląskich. O przemianie tego miejsca i przyszłości podobnych terenów rozmawialiśmy z prezesem spółki Krzysztofem Klimoszem.

Najbardziej podrożała chemia gospodarcza, spadły ceny oleju i masła

W czerwcu koszt modelowego zestawu produktów codziennego użytku wzrósł o 2,7 proc. rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetów WSB Merito. Najbardziej, o ponad 6 proc. zdrożała chemia gospodarcza, z kolei produkty tłuszczowe staniały o blisko 15 proc.

Kwestie handlu emisjami EU ETS wymagają nowych decyzji

Przyszłość Funduszu Modernizacyjnego powinna być jednym z istotnych elementów dyskusji o rewizji EU ETS.