KW: miliardowe inwestycje i 25 tys. nowych pracowników

fot: Maciej Dorosiński

- Nie ma drugiej takiej firmy w Polsce, która przyjęła w ostatnich 10 latach do pracy 25 tys. osób - podkreśliła prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska

fot: Maciej Dorosiński

W minionej dekadzie Kompania Węglowa wydała na inwestycje blisko 7,7 mld zł. Firma znacząco zmniejszyła zatrudnienie, choć przyjęła w tym czasie do pracy 25 tys. osób. W piątek, 1 lutego w Zabrzu ta największa górnicza firma świętowała 10-lecie działalności.

- Nie ma drugiej takiej firmy w Polsce, która przyjęła w ostatnich 10 latach do pracy 25 tys. osób. Dzięki naszemu istnieniu reaktywowano działalność szkół górniczych. Ponad tysiącu absolwentom tych szkół gwarantujemy zatrudnienie w kopalniach spółki - wskazała podczas piątkowych uroczystości prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Przypomniała, że w kopalniach zarejestrowano ponad 30 tys. podań o przyjęcie do pracy. - Szczególnie podkreślam rolę Kompanii jako pracodawcy gwarantującego stabilne zatrudnienie. W dzisiejszych czasach to nie jest takie oczywiste - mówiła prezes.

Kompania powstała 1 lutego 2003 r., przejmując 23 kopalnie pięciu dawnych spółek węglowych, ok. 85 tys. pracowników oraz 3,9 mld zł długów. Dziś firma skupia 15 kopalń, zatrudnia 60,2 tys. osób, a ponad 90 proc. starych zobowiązań już spłaciła. Ostatnie - wobec ZUS - spłaci w ratach do 2015 roku. Wtedy też ma być gotowa do wejścia na giełdę.

- Dziś proces oddłużania dobiega końca. Kompania nie tylko spłaca stare zobowiązania, ale odprowadza średniorocznie z tytułu rozmaitych podatków i opłat do budżetu oraz innych instytucji prawie 4 mld zł. Dla wielu śląskich gmin wpływy z Kompanii są sporą część ich przychodów, które w terminie wpływają do samorządowej kasy. Przed dziesięciu laty ten obraz był zgoła inny i rysował się w czarnych barwach - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Z Kompanii pochodzi ponad 30 proc. węgla kamiennego produkowanego w UE. W ciągu 10 lat kopalnie firmy wydobyły prawie pół miliarda ton tego surowca. Do budżetu państwa z KW wpłynęło w tym czasie prawie 17 mld zł. Na inwestycje wydano prawie 7,7 mld zł, z czego 1,2 mld zł w zeszłym roku.

Każdej doby kopalnie spółki wydobywają ponad 155 tys. ton węgla. Aby go załadować trzeba podstawić wagony o łącznej długości blisko 39 km. Maksymalna głębokość wydobywania węgla sięga 1142 m. Gospodarcze wykorzystanie metanu z kopalń pozwoliłoby rocznie wyprodukować prąd i ciepło dla ponad 12 tys. gospodarstw domowych. W ostatnich 10 latach w kopalniach KW wydrążono chodniki o łącznej długości prawie 2 tys. km. Firma działa na terenie 42 gmin.

Strzelec-Łobodzińska wyraziła przekonanie, że kolejne 10-lecie będzie dla firmy lepsze od minionego - trudnego. "Nie będę ukrywać, że nie wszystko w ostatnim dziesięcioleciu zależało tylko od nas (...) Załoga Kompanii docenia rolę i determinację właściciela (Skarbu Państwa - PAP) w momencie powstania, a szczególnie w dokapitalizowaniu spółki w trakcie spłacania starych długów, przejętych po byłych spółkach węglowych" - powiedziała prezes. W sumie wartość dokapitalizowania wyniosła 1,9 mld zł.

W imieniu Skarbu Państwa uprawnienia właścicielskie wobec Kompanii wykonuje minister gospodarki Janusz Piechociński. W liście z okazji jubileuszu wicepremier napisał m.in., że "misją spółki jest - jakże ważne dla wszystkich obywateli - działanie stabilizujące bezpieczeństwo energetyczne kraju".

- Kompania Węglowa, uczestnicząc w procesie restrukturyzacji górnictwa, buduje swoje nowoczesne oblicze rynkowe, produkcyjne, finansowe. Po 10 latach działalności widzimy firmę funkcjonalnie zorganizowaną, efektywnie zarządzaną i wiarygodną dla partnerów w biznesie - ocenił Piechociński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.