KW: elektrownię wybudują Japończycy czy Koreańczycy?

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kompania Węglowa ma wnieść do spółki z inwestorem aport w postaci nieruchomości

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wicepremier Janusz Piechociński spodziewa się, że do połowy przyszłego roku zapadną decyzje dotyczące budowy nowej, zasilanej węglem, elektrowni, którą na gruntach Kompanii Węglowej (KW) ma wybudować azjatycki inwestor.

Najbardziej zaawansowane rozmowy w tej sprawie prowadzone są z inwestorami z Japonii i Korei Południowej, jednak - jak powiedział w sobotę (7 grudnia) w Mysłowicach wicepremier - lista potencjalnych partnerów do budowy elektrowni jest dłuższa.

- W ostatnich tygodniach prowadzę bardzo intensywne rozmowy, w pierwszej kolejności z kapitałem japońskim i koreańskim, w sprawie nowej elektrowni opalanej węglem, w ramach partnerstwa pomiędzy Kompanią Węglową a tym kapitałem - powiedział wicepremier podczas sobotniej konferencji prasowej. - Chciałbym, aby wybranie partnera azjatyckiego nastąpiło w ciągu najbliższych tygodni, tak aby do połowy 2014 roku już mieć decyzje w tej sprawie i spiąć to finansowo - mówił Piechociński. Zainteresowanie projektem inwestorów ocenił jako "olbrzymie".

Kompania Węglowa ma wnieść do spółki z inwestorem aport w postaci nieruchomości; strona publiczna ma też zapewnić pozwolenie na budowę. Według wicepremiera projekt jest szansą, aby - jak powiedział - "na gruntach Kompanii Węglowej powstała najnowocześniejszej generacji energetyka, na poziomie sprawności spalania 46,2 proc.".

Piechociński ocenił, że inwestycja będzie elementem budowania "stabilnego popytu na to, co po akceptowalnej cenie i racjonalnych kosztach wydobędzie polskie górnictwo". Innym tego przykładem będzie - jego zdaniem - budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Według ministra nie ma już zagrożenia dla tej inwestycji.

Jak informowała wcześniej Kompania Węglowa, zainteresowani partnerstwem z tą spółką w budowie elektrowni są trzej oferenci: japońska firma Mitsui & Co, koreański koncern Samsung C&T Corporation oraz chińska spółka Sepco Electric Power Construction Corporation.

Wcześniej Kompania planowała podpisanie do końca 2013 r. umowy utworzenia wspólnej z wybranym inwestorem spółki, której zadaniem będzie budowa elektrowni węglowej w Woli k. Pszczyny. Decyzje przesunięto na przyszły rok, ponieważ zarząd Kompanii pracuje obecnie w niepełnym składzie, a planowana inwestycja ma charakter strategiczny.

Wiceprezes Kompanii Marek Uszko mówił w listopadzie, że KW chciałaby mieć znaczący udział w projekcie; stąd rozważania dotyczące możliwości rozszerzenia przedsięwzięcia np. o udział jednej z krajowych grup energetycznych lub zaangażowania w to spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Jednak decyzje w tej sprawie będą zależały do nowego zarządu spółki, który ma być powołany najdalej do połowy przyszłego roku.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, elektrownia o mocy tysiąca megawatów, będąca wspólnym projektem KW i inwestora, ma powstać do 2019 r. na terenie dawnej kopalni Czeczott w Woli (gmina Miedźna) koło Pszczyny. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 1,5 mld euro. Zakładana rentowność projektu to ok. 10 proc. Elektrownia ma zużywać 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie i produkować 5-7 terawatogodzin energii rocznie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.