Kurs EUR/PLN może pójść w górę; rentowności polskich SPW będą spadać

- Kurs EUR/PLN może podążyć w kierunku 4,55 w najbliższym czasie - uważają ekonomiści. W ich opinii na rynku krajowego długu skarbowego utrzyma się presja na nieznaczne, kilkupunktowe spadki.

- Spodziewam się, że kurs EUR/PLN może pójść nieco w górę. Poziom 4,55 stanowi swoisty punkt grawitacji, do którego może dążyć w krótkim terminie cena pary. Na koniec drugiego kwartału EUR/PLN może kosztować ok. 4,58 - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.

Według niego, czynnikami, które nie wspierają złotego są m. in. rosnące oczekiwania inwestorów na obniżki stóp procentowych w Polsce, a także obawy, związane z odczytami makro w kraju (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa) za kwiecień.

Markit opublikował wstępne odczyty wskaźników PMI, w tym dla strefy euro i jej głównych gospodarek, które okazały się gorsze od konsensusu.

W strefie euro PMI w przemyśle wyniósł w IV 33,6 pkt. wobec 44,5 pkt. w III - wynika ze wstępnego wyliczenia. Analitycy szacowali 38,0 pkt. W usługach PMI w IV wyniósł 11,7 pkt., najniżej w historii. Szacowano 22,8 pkt.

GUS podał w czwartek, że produkcja budowlano-montażowa w marcu rdr wzrosła o 3,7 proc. wobec konsensusu wzrostu o 1,4 proc. i po wzroście o 5,5 proc. w lutym.

Publikacja odczytów nie doprowadziła do istotnych zmian na rynku eurozłotego.

- Oczekuję, że EUR/USD będzie stabilizował się w najbliższych dniach w okolicach 1,08 - przewiduje Jarosław Kosaty.

W jego ocenie, słabsze dane makro, które pojawiają się z amerykańskiej gospodarki, nie powodują osłabiania dolara.

- Można powiedzieć nawet, że złe dane z tamtejszej gospodarki są interpretowane przez inwestorów na korzyść dolara, co po części może mieć związek z postrzeganiem tej waluty jako cieszącej się renomą bezpiecznej przystani w niepewnych czasach - wyjaśnił ekspert.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.