Kultura: górnicze orkiestry zagrały w Zabrzu (GALERIA)

fot: Maciej Dorosiński

Orkiestra z kopalni Halemba, pod batutą Piotra Szczygioła, wkraczając na Plac Teatralny dała sygnał do oficjalnego otwarcia festiwalu

fot: Maciej Dorosiński

+17 Zobacz galerię

Galeria
(20 zdjęć)

Przeboje takie jak "Deszczowa piosenka" czy "New York, New York" to tylko niewielka część utworów jakie w niedzielne (27 maja) popołudnie mieszkańcom Zabrza zaprezentowały orkiestry dęte, które występowały w VIII edycji Zabrzańskiego Festiwalu Orkiestr im. Edwarda E. Czernego. Widowni, która tłumnie zgromadziła się na Placu Teatralnym nie przestraszył nawet deszcz, który na kilkanaście minut dał się wszystkim mocno we znaki.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło o godz 15.55, ale orkiestry można było w Zabrzu usłyszeć już wcześniej. O godzinie 14.30 wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki, która swój koncert dała na Placu Wolności. Później swój kunszt zaprezentowały orkiestry z kopalń Halmeba-Wirek i Halemba. Muzycy z tej ostatniej orkiestry przemaszerowali z Placu Wolności na Plac Teatralny czym dali sygnał, że czas na oficjalne otwarcie festiwalu.

Honory te przypadły prezes Kompanii Węglowej Joannie Strzelec-Łobodzińskiej oraz prezydent Zabrza Małgorzacie Mańce-Szulik. Obie panie zgodnie stwierdziły, że orkiestry dęte to ważny element kultury i tradycji górniczej.

Po oficjalnym otwarciu na scenie pojawiały się kolejni muzycy, którzy widowni zgromadzonej pod sceną serwowali kolejne porcje znanych i lubianych melodii. Dobrej zabawie nie zagroził nawet deszcz, który przez dobre kilkanaście minut dokuczał publiczności. Co ciekawe w momencie kiedy rozpadało się na dobre orkiestra z kopalni Pokój wraz z Robertem Kampą, aktorem Teatru Muzycznego "Roma", zaserwowała publiczności "Deszczową piosenkę".

Kolejne krople spadające z nieba nie wystraszyły jednak widowni. Część ludzi schowała się pod drzewami,a cześć dalej siedziała na swoich miejscach wsłuchując się w muzykę tyle, że z parasolem nad głową.

Słońce jednak w końcu zaświeciło nad Zabrzem i kolejne górnicze orkiestry, których w sumie w obsadzie festiwalu było 9, mogły przedstawić publiczności swój kunszt.

Patronami medialnymi festiwalu była Trybuna Górnicza oraz portal górniczy nettg.pl.

W galerii: Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego. Zabrze, 27 maja 2012 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.