Kultura: górnicze granie w Zabrzu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zabrzański Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego odbywa się od 2005 r.

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Bardzo mnie cieszy, że pomimo tak upalnego dnia dopisała nam publiczność. Poza tymi, którzy na stale zasiedli przed sceną, byli także tacy, którzy przechodząc, na kilka minut przystanęli i słuchali orkiestr - tak Henryk Mandrysz, dyrygent orkiestry z kopalni Makoszowy opisuje atmosferę w czasie XI Zabrzańskiego Festiwal Orkiestr im. Edwarda E. Czernego, który odbył się w niedzielę (7 czerwca). Jego organizatorami byli Kompania Węglowa oraz zabrski magistrat.

W sumie publiczności zaprezentowało się 10 orkiestr. Jako pierwszych można było usłyszeć muzyków z kopalni Halemba-Wirek pod dyrekcją Mieczysława Mazura, którzy swój występ rozpoczęli o godz. 15.00 na Placu Wolności w Zabrzu. Po nich swój kunszt zaprezentowała orkiestra z kopalni Sośnica pod batutą Lesława Podolskiego. To pod jej przewodem odbył się przemarsz na Plac Teatralny, który tradycyjnie był główną sceną festiwalu. W pochodzie brały także udział mażoretki "Pantery" z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

O godz. 15.55 na Placu Teatralnym nastąpiło uroczyste otwarcie gali festiwalowej. Tam publiczności zaprezentowało się pozostałych osiem orkiestr: Górnicza Orkiestra Dęta Makoszowy pod dyrekcją Henryka Mandrysza, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian z dyrygentem Antonim Majchrzykiem, Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki pod batutą Dariusza Kaspereka, Górnicza Orkiestra Dęta Halemba pod kierownictwem Piotra Szczygioła, Górnicza Orkiestra Dęta Bielszowice pod batutą Zygmunta Kliksa, Górnicza Orkiestra Dęta Pokój z dyrygentem Jackiem Kampą, Górnicza Orkiestra Dęta Bolesław Śmiały pod przewodnictwem Aleksandra Fojcika oraz Górnicza Orkiestra Dęta Bytom-Miechowice pod batutą Józefa Słodczyka.

Patronami medialnymi Festiwalu były Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.