Kto weźmie Brzeszcze?

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Brzeszcze jest największym pracodawcą w regionie. Jej przyszłość leży na sercu nie tylko pracownikom, ale też mieszkańcom okolicznych miejscowości

fot: Maciej Dorosiński

Związki zawodowe kopalni Brzeszcze nie zgadzają się, by sprzedaż zakładu odbyła się poprzez przetarg publiczny. Tymczasem jedynie 11 dni pozostało do terminu wskazanego w porozumieniu z 17 stycznia, gdy Brzeszcze miały znaleźć inwestora.

- Dowiedzieliśmy się, że ma być ogłoszony przetarg publiczny na kopalnię Brzeszcze, co jest niezgodne z porozumieniem ze stycznia, gdzie było powiedziane, że ta kopalnia po przeprowadzeniu planu naprawczego zostanie przekazana do spółki energetycznej Skarbu Państwa. (...) Na to nie będzie zgody - powiedział Stanisław Kłysz, szef zakładowej Solidarności.

Związkowcy poinformowali o sprawie wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka. Kopia listu miała trafić do premier Ewy Kopacz.

Lider kopalnianej Kadry Bogusław Studencki uważa, że przetarg nie daje gwarancji, że inwestorem dla kopalni będzie spółka energetyczna (bo przetarg wygra ten, kto da więcej). To z kolei nie jest zgodne z załącznikiem nr 2 do porozumienia z 17 stycznia. Studencki mówi też, że strona społeczna zaakceptowała program naprawczy opracowany przez dyrekcję kopalni i przyjęty przez zarząd SRK.

- Zrobiliśmy, co do nas należało. Teraz czas na ruch ze strony rządu - wskazuje.

Tuż po wystąpieniu związkowców zarząd SRK spotkał się ze stroną społeczną. Po tym spotkaniu do redakcji TG trafiło oświadczenie rzecznika prasowego spółki Witolda Jajszczoka, iż wbrew pojawiającym się informacjom Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie ogłosiła postępowania przetargowego dotyczącego sprzedaży KWK Brzeszcze.

W poniedziałkowe popołudnie kopalnię odwiedziła Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko premiera. Według Szydło obecna szefowa rządu powinna wyjaśnić, czy kopalnia Brzeszcze będzie łączona z zakładem energetycznym.

- Od blisko ośmiu miesięcy poza tym, że pani premier w błysku fleszy podpisała porozumienie, niczego nie zrobiono - uważa wiceszefowa PiS.

We wtorek w kopalni Brzeszcze na wszystkich zmianach odbyły się masówki informacyjne. Tymczasem Rada Społeczna Grupy Kapitałowej Tauron nadal popiera stanowisko energetycznego koncernu w sprawie warunków zakupu kopalni.

- Nie ma rozdźwięku między nami a związkowcami z Brzeszcz. Może nie do końca jest zrozumienie sytuacji. Rada Społeczna nigdy nie twierdziła, że nie chce, żeby Brzeszcze zostały do Taurona przyłączone. Nie może się to jednak odbyć ze szkodą dla naszych pracowników - mówi w rozmowie z TG Maciej Bochenek, przewodniczący ZZ Kadra XXI w ZG Sobieski i członek prezydium Rady. - Próba zamieszania sytuacji przez głównego akcjonariusza spółki Tauron budzi nasze obawy, że rozwój firmy, gwarantowany przez zarząd i prezesa Luberę, może nie być realizowany. Nie zmienia się koni w połowie przejazdu przez rzekę - dodaje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.