KSSE: nowe dwie inwestycje na nowych zasadach

1540918026 kamien fb brydlicowydulradim

fot: Fb (brydlicovydulradim)

Pracę w czeskiej fabryce firmy Důl Radim w Prudniku przy produkcji kamienia konglomerowanego (wytrzymałego kamienia z surowców naturalnych do wykończeń fasad w budownictwie - na zdj.) znajdzie 200 osób

fot: Fb (brydlicovydulradim)

Czeska spółka z branży budowlanej Důl Radim zainwestuje w Prudniku (województwo opolskie) 145 mln zł, a producent akcesoriów dachowych, folii i membran MDM NT wyda 110 mln zł na nowe przedsięwzięcie w Bażanowicach (w województwie śląskim). Decyzje o wsparciu inwestycji obu firm wydała we wtorek, 30 października, Katowicka SSE.

Od września tego roku zachęty podatkowe dla inwestorów - przede wszystkim w postaci ulg w podatku dochodowym - są dostępne na całym obszarze Polski, a nie tylko na terenach włączonych do SSE. Preferencje podatkowe zależą m.in. od miejsca inwestycji, jej charakteru, jakości tworzonych miejsc pracy, innowacyjności czy współpracy firm z nauką. Przed tygodniem KSSE wydała pierwszą decyzję o wsparciu inwestycji na nowych zasadach; we wtorek wydano dwa kolejne takie postanowienia.

- Polska Strefa Inwestycji nabiera rozpędu. W KSSE mamy już kolejne dwie decyzje o wsparciu - poinformował na Twitterze prezes KSSE Janusz Michałek.

Czeska fabryka kamiena konglomerowanego
Należąca do czeskiego inwestora firma Důl Radim Pl wybuduje w Prudniku - na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - nowy zakład produkcji kamienia konglomerowanego (wytrzymały kamień z surowców naturalnych, stosowany w wykańczaniu wnętrz), wykorzystywanego w budownictwie. Dzięki wartej ponad 145 mln zł inwestycji pracę znajdzie 200 osób, wśród nich osoby z wyższym wykształceniem, z przygotowaniem inżynierskim.

Firma deklaruje wprowadzenie w swoim prudnickim zakładzie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, pozwalających na produkcję wyrobów o wielkiej precyzji odwzorowania i jakości wykonania. Projekt zakłada także działalność badawczo-rozwojową, w tym współpracę ze szkołami branżowymi oraz wsparcie dla pracowników w zakresie podnoszenia ich kompetencji.

Zakład produkcji włókniny w Bażanowicach
Firma MDM NT z siedzibą w Bielsku-Białej działa już w KSSE, jednak jej najnowsza inwestycja zlokalizowana będzie poza terenem strefy - nowe przepisy umożliwiają publiczne wsparcie także dla takich przedsięwzięć. Kosztem 110 mln zł inwestor wybuduje nowy zakład w Bażanowicach (powiat cieszyński), gdzie zatrudni 80 osób.

MDM NT jest m.in. producentem membran, folii budowlanych i akcesoriów dachowych. W nowym zakładzie chce wytwarzać włókniny (jako komponent do produkcji folii oraz samodzielny wyrób), wytłaczać tworzywa sztuczne i materiały termoplastyczne , produkować laminaty, folie, akcesoria i inne wyroby z tworzyw.

Decyzje zamiast pozwoleń na działalność
W myśl obecnych przepisów, obowiązuje nowa procedura związana z udzielaniem wsparcia dla inwestycji - spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi nie wydają już inwestorom - jak dotąd - pozwoleń na działalność w strefach, ale decyzje administracyjne o wsparciu poszczególnych inwestycji. Dotąd KSSE wydała trzy takie decyzje. Pierwsza - sprzed tygodnia - dotyczy wyspecjalizowanej w produkcji żelazostopów firmy Re Alloys z Łazisk Górnych, która zainwestuje ponad 100 mln zł w modernizację i rozbudowę zakładu oraz badania i rozwój.

Od początku tego roku KSSE pozyskała - na starych zasadach - 39 nowych inwestycji, wartych w sumie 1 mld 735 mln zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie blisko 1,3 tys. osób, a prawie 13,8 tys. istniejących miejsc pracy zostanie utrzymanych. Wraz z trzema inwestycjami, które będą wspierane na nowych zasadach, łączna wartość tegorocznych inwestycji w KSSE sięga 2,1 mld zł, a liczba nowych miejsc pracy ok. 1,6 tys.

Aż 350 krajowych i zagranicznych firm w KSSE
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa ponad 350 krajowych i międzynarodowych firm (w sumie wydano dla nich ponad 570 zezwoleń na działalność), które zainwestowały ponad 32 mld zł, tworząc ponad 75 tys. miejsc pracy. Ponad 60 proc. inwestorów stanowią firmy z branży motoryzacyjnej. W 2017 r. KSSE osiągnęła najlepszy wynik w swojej historii, pozyskując 58 nowych projektów o rekordowej dla KSSE wartości ponad 3,4 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.