KSSE i Świętochłowice mają współpracować w programie #Pracownik+Mieszkanie+

fot: ARC

W kredytach walutowych 531 027 kredytów z saldem do spłaty 137,5 mld zł stanowiły kredyty frankowe

fot: ARC

Świętochłowice dołączą do programu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej #Pracownik+Mieszkanie+, dzięku któremu pracodawcy firm z KSSE zapewnią pracownikom mieszkania - to jeden z punktów poniedziałkowego, 30 września, porozumienia miasta, strefy i woj. śląskiego.

Pozostałe punkty porozumienia to współpraca w zakresie poszukiwania inwestorów, a także uruchomienie w mieście programów "Trafny Wybór - Czas na zawody techniczne" (tworzenie klas patronackich w szkołach podstawowych) oraz "Uczeń w Strefie Praktyk" możliwość odbycia przez uczniów szkół technicznych i zawodowych praktyk u pracodawców).

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka świętochłowickiego magistratu Katarzyna Tomczyk, porozumienie podpisali tego dnia marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent miasta Daniel Beger i prezes KSSE Janusz Michałek.

Tomczyk zaznaczyła, że ważne dla władz miasta jest m.in. zaktywizowanie tamtejszych terenów inwestycyjnych, a także stworzenie podwalin - zaniedbanej wcześniej - kompleksowej obsługi inwestorów. Świętochłowiccy uczniowie powinni skorzystać na ukierunkowaniu sieci edukacyjnej miasta na szkolnictwo zawodowe i dostosowaniu jej do potrzeb pracodawców.

Kluczowym elementem porozumienia ma być realizacja projektu "Nowe Lipiny" w ramach programu KSSE #Pracownik+Mieszkanie+. Ogólnym założeniem projektu jest - obok głównego celu programu zakładającego wsparcie inwestorów w pozyskiwaniu najlepszych pracowników i tworzenie warunków dla stabilizacji zatrudnienia - rewitalizacja najbardziej zdegradowanej dzielnicy Świętochłowic.

Jak mówił PAP podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes KSSE, inicjatywa #Pracownik+Mieszkanie+ adresowana jest głównie do osób przyjeżdżających na Śląsk z innych regionów kraju oraz Polaków z zagranicy. Firmy zainteresowane włączeniem się w ten pilotażowy program oraz jego wspólną z KSSE realizacją zgłaszały w ostatnich miesiącach listy intencyjne w tej sprawie.

Pierwszą umowę - dotyczącą 53 mieszkań w Strzelcach Opolskich - podpisano przed tygodniem. Na początku września prezes Michałek sygnalizował, że w tym czasie KSSE pracowała jeszcze nad trzema umowami.

- Rozmawiamy z firmami, bo to jest dla nich atut, że wiążą ze sobą pracownika na ileś lat. Dobrze wiemy, że pierwszy rok jest dla pracodawcy najdroższy: szkolenie, przygotowanie. Bardzo często zdarza się, że konkurencja podkupuje zaraz potem tych pracowników za 200-300 zł więcej. Tak pracodawca poprzez system częściowego finansowania tej inwestycji i dopłat do czynszu, wiąże ze sobą tego pracownika na 10-12 lat - mówił na początku września w Krynicy-Zdroju prezes KSSE.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami strefy pilotażowy model programu zakłada pozyskanie i przeszkolenie pierwszych co najmniej 50 pracowników, którzy zostaną zatrudnieni przez partnerów, i wybudowanie oraz wyposażenie dla nich 50 mieszkań w ciągu dwóch lat.

Wybudowane w ramach programu #Pracownik+Mieszkanie+ lokale mają być częścią systemu benefitów pracodawcy. Pracownicy będą płacić czynsz pomniejszony o dopłaty, które przedsiębiorca (partner programu) pokryje w ramach swojego udziału w kosztach inwestycji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ostatni etap modernizacji. Kluczowa droga do centrum Sosnowca zostanie przebudowana

Cała ul. Grota-Roweckiego w Sosnowcu zostanie wreszcie wyremontowana. Miasto na modernizację ostatniego odcinka tej drogi otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Ceny pelletu biją po kieszeni. Będzie interwencja?

Polacy narzekają na bardzo wysokie ceny pelletu drzewnego, który na początku lata kosztuje nawet o 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Minister energii zapowiedział podjęcie kroków w tej sprawie.

W koalicji rządzącej nie ma konsensusu co do przyszłości węgla

Same odnawialne źródła energii nie zapewnią Niemcom stabilnych dostaw energii

W siedmiu województwach średni dług większy niż średnie zarobki

W siedmiu województwach średni dług na mieszkańca jest większy niż średnie zarobki - wynika z analizy przygotowanej przez Krajowy Rejestr Długów (KRD). W najgorszej sytuacji są osoby w wieku 55-64 lata, których zadłużenie odpowiada ok. 115 proc. miesięcznego wynagrodzenia netto.