Krzysztof Tchórzewski wziął udział w konferencji pt. Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej

fot: Maciej Dorosiński

Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego realizacja wypłat rekompensat za I półrocze powinna ruszyć we wrześniu i zakończyć się do końca października - początku listopada

fot: Maciej Dorosiński

Doszliśmy do takiego momentu, że możemy powiedzieć, że rozwijamy energetykę odnawialną - podkreślił w sobotę w Toruniu minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że jej udział w produkcji prądu w 2030 r. ma wynieść ok. 27 proc., a w 2040 r. - 33 proc.

Tchórzewski wziął udział w konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce", zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

- Doszliśmy do takiego momentu, że możemy powiedzieć, że rozwijamy energetykę odnawialną, która jest coraz tańsza w zakresie inwestycyjnym. (...) Już rozwijamy odnawialne źródła energii. Chcemy, aby udział energii odnawialnej w energetyce w 2030 r. wyniósł około 27 proc., a w 2040 r. - około 33 proc. Będziemy to jeszcze negocjować i mogą być jakieś ruchy - procent w prawo w lub w lewo. Chodzi o to, żebyśmy znaleźli ten miks energetyczny - mówił Tchórzewski.

Minister zaznaczył, że w sferze energetyki po ośmiu latach rządów poprzedników zastano bałagan, zarówno dotyczący energii węglowej, jak i odnawialnej.

- Bez żadnego konkretnego programu rozwijały się odnawialne źródła energii. Stały się olbrzymim kłopotem społecznym, a społeczeństwo stało się ich wrogiem. Trzeba było się z tym wszystkim zmierzyć i w końcu udało się Komisję Europejską przekonać, że na pstryknięcie palcem nie możemy odejść od węgla, musimy mieć pewien ewolucyjny system zmian. Będziemy wprowadzać energetykę odnawialną, ale musi być też energetyka konwencjonalna - podkreślił.

Minister energii zwrócił uwagę, że wprowadzenie zmian w regulacjach dotyczących energetyki odnawialnej było procesem.

- Zmienialiśmy kilka razy ustawę o odnawialnych źródłach energii, bo musieliśmy krok po kroku przekonywać Komisję Europejską. Udało mi się przeforsować w ramach PiS taką drogę, że nie musieliśmy iść na całość - tłumaczył minister.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Oszczędny jak Fin. Ale Polak też ma co nieco w "skarpecie"

Ponad 117 mld zł, czyli 3 proc. oszczędności Polaków na koniec 2025 r. trzymanych było w akcjach spółek giełdowych. To wynik plasujący nas na 19. miejscu w Unii Europejskiej, tym samym co Włochy. Najwięcej swoich oszczędności w akcje inwestują Finowie, ponad 13 proc.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.