Kruszywa: mają co wydobywać przez 85 lat

fot: ARC

Amfibolit wykorzystywany jest jako kruszywo łamane przy budowie dróg, linii kolejowych, ostatnio jako kamień ozdobny do urozmaicania ogrodów.

fot: ARC

Zasoby geologiczne Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych (KKSM) z Grupy DSS wzrosły o 32,3 mln ton po tym, jak doszło do zmiany koncesji na wydobywanie wapieni i dolomitów ze złoża Jaźwica.

Tym sposobem zasoby Grupy DSS wzrosły do 382,5 mln ton.

- Zestawiając wielkość zasobów, którymi dysponujemy z średnią roczną sprzedażą Grupy w okresie ostatnich dwóch lat wynoszącą 4,4 mln ton, łatwo policzyć, iż przy obecnym poziomie wydobycia, zasobów wystarczy nam jeszcze na ponad 85 lat - wyjaśnia Rafał Abratański, prezes zarządu DSS i KKSM.

Grupa DSS, to największy krajowy producent kruszyw łamanych dla projektów infrastrukturalnych, w tym przede wszystkim do budowy dróg ekspresowych i autostrad. Grupa eksploatuje cztery złoża wysokiej jakości amfibolitu, migmatytu i dolomitu. Produkcja kruszyw prowadzona jest w zakładach przeróbczych o aktualnej zdolności przeróbczej przekraczającej 10 mln ton rocznie.

Kruszywa produkowane przez DSS i KKSM są wykorzystywane głównie w budownictwie infrastrukturalnym, jako materiał do produkcji mas mineralno-asfaltowych, podbudów stabilizowanych mechanicznie oraz betonów, wysokich wytrzymałości.

- Nasze są chętnie wybierane przez wykonawców największych projektów infrastrukturalnych w Polsce. W ubiegłym roku kruszywa Grupy DSS były wykorzystywane przy budowie m.in. autostrady A1 i A4, dróg ekspresowych S8, S17, a także licznych linii kolejowych - dodaje Maksymilian Kostrzewa, członek zarządu DSS i I wiceprezes zarządu KKSM.

Mimo rozwoju nowych technologii, kruszywa naturalne są wciąż najczęściej stosowanym materiałem w produkcji przemysłowej. Postęp dotyczący opracowywania innowacyjnych materiałów wykorzystywanych w zaawansowanych procesach technologicznych, pozwolił na stosowanie alternatywnych rozwiązań ograniczających zapotrzebowanie na kruszywa naturalne. Jednak wiele przedsiębiorstw z sektora przemysłowego wciąż nie może obyć się bez wyjątkowych właściwości, jakie są w stanie zagwarantować pozyskiwane w tradycyjny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.