Kraszewski: skarga Polski ws. CO2 złożonaw niefortunnym momencie\"

Kraszewski andrzej wikipedia org

fot: wikipedia.org

Statuetki GreenEvo wręczył minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski

fot: wikipedia.org

Minister środowiska, prof. Andrzej Kraszewski uważa, że złożenie skargi przez Polskę na decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w momencie rozpoczęcia prezydencji "nie jest zbyt fortunne".

Polska zaskarżyła w piątek, w ostatnim dniu na skierowanie takiej skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE, decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle w latach 2013-2020.

Na konferencji prasowej w poniedziałek w Sopocie podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. środowiska Kraszewski zaznaczył, że "w rządzie decyzja o złożeniu skargi była poprzedzona długą dyskusją". - Podzielając podstawy, całą logikę tej skargi, uważałem, że wobec faktu, iż zaczynamy naszą prezydencję, moment na to nie jest zbyt fortunny i taką opinię reprezentowałem w rządzie - tłumaczył. - Przeważyła decyzja, że trzeba taką skargę złożyć - dodał. Podkreślił, że "nie jest w stanie ocenić szans tej skargi".

Pod koniec kwietnia KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli poziom emisji przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach).

Zdaniem polskiego rządu, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel. Może to oznaczać, zwłaszcza dla Polski, znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych, takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny, cementowy czy papierniczy.

W przygotowanym przez ministerstwo gospodarki wniosku do pozwu, znajdują się zarzuty, że decyzja Komisji Europejskiej narusza m.in. zasadę proporcjonalności, bowiem cel redukcji emisji CO2 można - zdaniem resortu gospodarki - osiągnąć innym, mniej kosztownym sposobem. Ponadto wyróżnienie paliwa gazowego i pominięcie węgla łamie w opinii MG unijną zasadę niedyskryminacji i ingeruje w mix energetyczny kraju członkowskiego.

W Sopocie w poniedziałek rozpoczęło się nieformalne spotkanie ministrów ds. środowiska. W pierwszym dniu spotkania ministrowie rozmawiali m.in. o oszczędzaniu zasobów planety. O zmianach klimatu, w tym o emisji CO2 uczestnicy spotkania mają rozmawiać we wtorek, w drugim dniu spotkania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.