Kraków: strażnicy sprawdzili tysiąc palenisk

1549634501 4 smkrakow

fot: SM w Krakowie

Za spalanie śmieci, zabronionych materiałów i brak certyfikatów paliwa w Krakowie posypały się mandaty karne

fot: SM w Krakowie

1 035 kontroli domowych palenisk przeprowadzili w styczniu tego roku krakowscy strażnicy miejscy. Ujawnili dziewięć przypadków spalania śmieci w piecach, sprawcom wręczyli sześć mandatów, skierowali jeden wniosek o ukaranie do sądu, a dwie osoby pouczyli.

Rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie Marek Anioł powiedział, że za brak certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry węgla strażnicy nałożyli sześć mandatów i pouczyli 19 osób.

- Świadomość mieszkańców, że spalanie odpadów jest szkodliwe i zabronione jest coraz większa i coraz rzadziej ujawniamy takie przypadki - powiedział Marek Anioł Polskiej Agencji Prasowej.

Tzw. "przejściowa" uchwała antysmogowa dla Krakowa weszła w życie 1 lipca 2017 r. Zgodnie z nią do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości, mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.

Patrole, kontrolując jakość paliwa sprawdzają w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat, świadczący o tym, że spełnia ono parametry. Jeśli go ma, a mimo tego paliwo budzi wątpliwości, pobierana jest próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.

W trakcie kontroli strażnicy miejscy przypominają mieszkańcom także o tym, że od 1 września tego roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz użytkowania paliw stałych do ogrzewania.

W poprzednim sezonie grzewczym od października 2017 do marca 2018 krakowscy strażnicy miejscy przeprowadzili rekordową liczbę niemal 12,8 tys. kontroli pieców i używanych w nich paliw. Ujawnili 243 przypadki spalania śmieci, nałożyli 161 mandatów karnych na sumę 24 tys. 450 zł, pouczyli 74 osoby, a w ośmiu przypadkach wnioski o ukaranie skierowali do sądu.

Według danych Urzędu Miasta w Krakowie może funkcjonować jeszcze ok. 5 tys. pieców węglowych. Gmina od kilku lat wspiera finansowo mieszkańców, którzy wymieniają piece węglowe na bardziej ekologiczne źródła ciepła lub decydują się na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. W pierwszych latach działania tego programu można było otrzymać zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów, w 2017 r. maksymalna dotacja wyniosła do 80 proc. kosztów, w 2018 r. i w 2019 - do 60 proc. Od 2013 r. mieszkańcy złożyli ponad 18 tys. wniosków o dotacje do likwidacji pieców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Enea zabezpiecza dostęp do gazu z terminalu na Bałtyku i wkracza na globalny rynek

Enea uzyskała rezerwację mocy w terminalu gazowym FSRU 2. Oznacza to zabezpieczenie dostępu do infrastruktury, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego drogą morską. To kolejny ważny krok w realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Grupy Enea. 

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.