Kraków: rozpoczynają wymianę lamp ulicznych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Montaż urządzeń potrwa do września tego roku

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od poniedziałku (9 marca) rozpocznie się w Krakowie wymiana blisko 4,4 tys. lamp ulicznych, co stanowi 6,5 proc. wszystkich takich urządzeń w mieście. Zostaną one zastąpione energooszczędnymi typu LED. Przyniesie to oszczędności na zużyciu prądu i zmniejszy emisję CO2.

Montaż urządzeń potrwa do września tego roku. Lampy zostaną założone na ponad 4,2 tysiącach nowych słupów oświetleniowych, zainstalowanych też będzie 116 szaf służących do sterowania oświetleniem oraz wymienionych zostanie 147 km kabli podziemnych.

Prace będą wykonywane na terenie całego miasta, przede wszystkim wzdłuż ulic, na których odbywa się duży ruch, a oświetlenie było już mocno wyeksploatowane.

Nowe lampy pojawią się między innymi na ulicach: Kamieńskiego, Powstańców Śląskich, Wielickiej, Dekerta, Ludwinowskiej, Limanowskiego, Nowohuckiej, Nowosądeckiej, Jerzmanowskiego, Teligi, Zakopiańskiej, Ptaszyckiego, Okulickiego, Wiślickiej, Dobrego Pasterza, Stella - Sawickiego, Andersa, Medweckiego, Bieńczyckiej, Srebrnych Orłów, Obrońców Krzyża, Kocmyrzowskiej, Piastowskiej, Prądnickiej, Weissa, Bronowickiej, Armii Krajowej, Meissnera, Prandoty, al. Pokoju, al. Róż, al. Solidarności, al. Jana Pawła II.

Jak podkreślają władze miasta, dzięki wymianie oświetlenia na technologie LED, miasto zredukuje wydatki na jego utrzymanie. Nowe oprawy będą bowiem potrzebowały o kilkadziesiąt procent mniej energii elektrycznej. Oszczędności mają wynieść około 700 tys. zł w skali roku. Obecnie Kraków płaci za oświetlenie około 22 mln zł rocznie. Inwestycja przyczyni się też do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Modernizacją oświetlenia ulicznego w Krakowie zajmuje się warszawska firma FB Serwis. Inwestycja o wartości 33,2 mln zł została w 45 proc. dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rządowego programu SOWA.

Według zapowiedzi dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Jerzego Marcinko, Kraków przygotowuje się do wymiany wszystkich sodowych lamp ulicznych na energooszczędne urządzenia ledowe.

W tym roku ma zostać wybrany podmiot, który w systemie koncesyjnym zajmie się wymianą, a następnie obsługą eksploatacyjną około 55 tysięcy lamp ulicznych. Władze miasta szacują, że zwrot inwestycji dla operatora miejskiego oświetlenia nastąpi w ciągu 14-18 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.