Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 773.29 USD (+0.56%)

Srebro

77.84 USD (+1.07%)

Ropa naftowa

98.33 USD (-0.97%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.04 USD (+0.26%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 773.29 USD (+0.56%)

Srebro

77.84 USD (+1.07%)

Ropa naftowa

98.33 USD (-0.97%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.04 USD (+0.26%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Kraków: radni będą dalej walczyć z węglem

fot: Krystian Krawczyk

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów

fot: Krystian Krawczyk

Zarząd woj. małopolskiego wniesie do NSA skargę kasacyjną na piątkowe (22 sierpnia) orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność uchwały zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie.

Piątkowy wyrok WSA, stwierdzający nieważność uchwały sejmiku woj. małopolskiego zakazującej używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie i dopuszczającej jedynie spalanie drewna w domowych kominkach, nie jest prawomocny. Stronom przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak zapowiedział dziennikarzom w poniedziałek (25 sierpnia) marszałek województwa Marek Sowa, kasacja zostanie złożona w ciągu 30 dni od uzyskania pisemnego uzasadnienia wyroku WSA.

- Wyrok zaskarżymy i to bez względu na to, czy będziemy szacowali nasze szanse na duże, czy małe. Ważne jest, aby proces weryfikacji dobiegł do samego końca - zaznaczył.

Sąd uznał, iż przepis art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska, z którego wynikają kompetencje sejmiku w tym zakresie, nie pozwala na różnicowanie kwestii stosowania paliw w zależności od celu. WSA podkreślił również, że naruszenie tej normy kompetencyjnej przełożyło się automatycznie na naruszenie licznych zasad konstytucyjnych: praworządności, równości, wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Marszałek Sowa przyznał, że zarząd województwa, pracując nad uchwałą, miał wątpliwości związane z art. 96, dlatego skierował do posłów i resortu środowiska propozycje zmian legislacyjnych w tej ustawie.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że konieczne jest wprowadzenie tych zmian (...). Myślę, że wyrok sądu administracyjnego też wpłynie na determinację, żeby sprawa była w pełni jasna, bo trudno sobie wyobrazić, żeby samorząd regionalny, który ma odpowiadać za przygotowanie programu miał związane ręce i nie mógł określać, w których obszarach i jak ta polityka może być wdrażana - zaznaczył Sowa.

Wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak zadeklarował, że samorząd województwa nadal będzie realizował politykę zmierzającą do tego, "aby Kraków był miastem czystym, szanującym zdrowie i życie swoich mieszkańców". Na terenie Małopolski dofinansowywana będzie wymiana starych palenisk węglowych na nowoczesne piece o ograniczonej emisji.

Zaskarżenie wyroku WSA zapowiedział też Krakowski Alarm Antysmogowy - organizacja, która rozpoczęła batalię o poprawę jakości powietrza w mieście.

- Nadal uważamy, że podjęta przez sejmik wojewódzki uchwała jest skutecznym narzędziem do realizacji tego celu. Jako strona w postępowaniu złożymy skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do podjęcia decyzji przez NSA uchwała obowiązuje, a władze miasta powinny kontynuować jej wdrażanie" - podkreślił przedstawiciel Krakowskiego Alarmu Antysmogowego Andrzej Guła.

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Dopuszczono jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Nowe przepisy dotyczą nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań wyniesie pięć lat. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.