Kraków: o odmetanowaniu i zgazowaniu węgla

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pierwszy z bloków konferencji jest poświęcony zgazowaniu węgla. Na zdjęciu przedstawiamy efekty zgazowania przeprowadzonego w Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Odmetanowanie i podziemne zgazowanie węgla kamiennego, traktowane jako jedna z dróg poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, będzie głównym tematem rozpoczętej dziś (20 września) w Krakowie konferencji naukowej. Spotkanie naukowców i praktyków, zajmujących się innowacyjnymi technologiami w tych dziedzinach, zorganizowały Instytut Studiów Strategicznych i Katowicki Holding Węglowy.

Pierwszy z bloków tematycznych jest poświęcony zgazowaniu węgla, widzianego w dwojakim sensie, czyli jako metoda podniesienia sprawności wytwarzania energii elektrycznej, a zarazem ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Takie spojrzenie na zgazowanie zaprezentują naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla: Tomasz Chmielniak i Aleksander Sobolewski. Perspektywy podziemnego zgazowania węgla kamiennego omówią główny inżynier i główny energetyk Katowickiego Holdingu Węglowego - Stanisław Lasek i Daniel Borsucki. Ich wystąpienia są oczekiwane z tym większym zainteresowaniem, że spółka jest zaangażowana w przemysłowy projekt zgazowania węgla w jej kopalni Wieczorek. Ale jednym z wątków pierwszego bloku będzie również kwestia finansowania projektów czystych technologii węglowych przez Unię Europejską.

Program dalszej części konferencji zapowiada przegląd najnowszych technologii w pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla oraz ocenę zasobów tego gazu w krajowych zagłębiach. Tej ostatniej dokona Jan Kwarciński z górnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego. Janusz Jureczka z tegoż Instytutu zarysuje w swoim wystąpieniu założenia projektu przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla otworami z powierzchni. Na australijskie i amerykańskie doświadczenia w tej dziedzinie wskażą Andrzej Sikora i Paweł Poprawa z warszawskiego Instytutu Studiów Energetycznych.

Referaty i wystąpienia przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych będą się na ogół ogniskowały na praktycznych już doświadczeniach w tym obszarze. W tym nurcie konferencji o odmetanowaniu wyprzedzającym w kontekście poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia intensywności eksploatacji będzie mówił Grzegorz Płonka z KHW. Przegląd działań Kompanii Węglowej, podporządkowanych większemu zagospodarowaniu metanu uwalnianego w procesie eksploatacji węgla, ma przedstawić wiceprezes tej spółki Marek Uszko.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.