Kraków: nowa gospodarka, nowa energia

Forum nowej gospodarki

fot: ARC

Inauguracyjnym wydarzeniem Forum będzie Gala Młodego Biznesu oraz finał konkursu na biznesplan dla młodych przedsiębiorców

fot: ARC

W poniedziałek 14 listopada rozpoczyna się dwudniowe I Forum Nowej Gospodarki. Tematem przewodnim wydarzenia jest hasło "Z nową energią ku przyszłości". Obrady będą prowadzone w Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Jagiellońskim - poinformował portal nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Patronat honorowy nad Forum Nowej Gospodarki objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Pierwszy dzień konferencji odbędzie się w Centrum Dydaktyki AGH przy ul. Reymonta 7 (bud. U-2), zaś drugi Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupnicza 33.

- W dobie trzeciej fali innowacyjności w Polsce narasta potrzeba określenia najbardziej obiecujących kierunków rozwoju technologicznego kraju w perspektywie długofalowej. Wychodząc z założenia, że skuteczna odpowiedź na wyzwania rozwojowe nie jest możliwa bez debaty publicznej z udziałem liderów gospodarki, nauki i administracji publicznej, organizowane jest Forum Nowej Gospodarki - podkreśla Bartosz Dembiński. - Odbywająca się w Krakowie dwudniowa konferencja ma nie tylko stworzyć warunki do takiej debaty, ale też zainicjować długofalowe procesy współdziałania na rzecz rozwoju krajowej gospodarki.

Wiodącym tematem jest ewolucja systemów energetycznych w kierunku "Internetu energii" oraz jej implikacje gospodarcze i społeczne, zwłaszcza w kontekście usług "inteligentnego miasta". Wśród szczegółowych zagadnień omawiane będą m.in.
• sieci przyszłości (fuzja telco-energia-media),
• inteligentne sieci energetyczne (smart grids),
• internet obiektów (internet of things),
• budynki aktywne,
• efektywność energetyczna.

Forum towarzyszyć będą wystawy prezentujące najlepsze przykłady wdrożeń oraz projekty B+R dla zielonej energetyki, a także ekspozycja modelowych rozwiązań "inteligentnego miasta" w Polsce i na świecie. Wymiar makroregionalny FNG nadadzą warsztaty "Polska Południowa - centrum gospodarcze o znaczeniu globalnym". Dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorców i studentów przygotowane są warsztaty "Silicon Valley start-up boot camp", prowadzone przez praktyków z Doliny Krzemowej.

Inauguracyjnym wydarzeniem Forum będzie Gala Młodego Biznesu oraz finał konkursu na biznesplan dla młodych przedsiębiorców i wręczenie nagród Małopolskiego Inkubatora Pomysłowości.

 

Szczegółowe informacje na temat Forum Nowej Gospodarki można znaleźć na stronie www.forumng.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.