Kraków: kto będzie nowym rektorem AGH?

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dotychczas Akademią kierowało 23 rektorów...

fot: Andrzej Bęben/ARC

3 kwietnia b.r. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Uczelniane Kolegium Elektorów wybierze nowego rektora szacownej uczelni na kadencję 2012-2016.

Wybory rozpoczną się o godz. 10:00 w Auli Głównej AGH. O tym, kto zostanie rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej zdecyduje 200 elektorów wybranych do Uczelnianego Kolegium Elektorów spośród wszystkich grup pracowniczych oraz studentów według następującego podziału:

• 92 przedstawicieli profesorów i doktorów habilitowanych,
• 48 reprezentantów pozostałych nauczycieli akademickich,
• 40 przedstawicieli studentów i doktorantów oraz
• 20 elektorów wybranych spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.

Rektorem uczelni może być osoba mająca co najmniej stopień naukowy doktora, zatrudniona w uczelni, która jest podstawowym miejscem pracy. W uczelniach publicznych kadencja rektora trwa 4 lata i rozpoczyna się w 1 września w roku wyborów, a kończy w 31 sierpnia w roku, w którym upływa kadencja. Rektorem można być przez nie więcej niż dwie następujące po sobie kadencje. W uczelniach niepublicznych zasady kadencyjności sprawowania urzędu regulują ich statuty.

- Procedura wyboru przewiduje, że zgłaszanie kandydatów na Rektora oraz wybór przewodniczącego Uczelnianego Kolegium Elektorów i członków tego gremium nastąpi 26 marca. Dwa dni później ogłoszona zostanie lista kandydatów na rektora, natomiast 2 kwietnia odbędzie się spotkanie przedwyborcze z kandydatami informuje portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii.

Po tym, gdy już uczelnia będzie miała wybranego rektora-elekta, tenże 12 kwietnia ogłosi nazwiska kandydatów na czterech prorektorów uczelni, którzy zostaną wyłonieni 16 kwietnia w kolejnych w wyborach.

Obecnie, dwudziestym trzecim w historii AGH rektorem jest - już po raz drugi z kolei - prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś. Zdaniem ustępującego rektora przed jego następcą/następczynią jawić się bzie wiele wyzwań wynikających niejasnej i wymagającej - zdaniem rektora AGH - ustawy o szkolnictwie wyższym, a także trudnej sytuacji materialnej, w jakiej owo szkolnictwo znajduje się - niedostatecznych (w stosunku do potrzeb) dotacji, a także zmniejszającego się zainteresowania studiami na wszystkich uczelniach, nie tylko na Akademii Górniczo-Hutniczej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.