Kraków: bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe dla gospodarki

1524651419 tobiszowski grzegorz forum krakow me

fot: Ministerstwo Energii

Wiceminister Grzegorz Tobiszowski powiedział, że skuteczny rozwój gospodarki to także inwestycje w nowe technologie i realizacji różnych projektów, które w przyszłości zapewnią nam stabilność dostaw energii

fot: Ministerstwo Energii

- Nowa Gospodarka - oznacza gospodarkę - ulegającą ciągłym przekształceniom, efektywniejszą, opartą o nowoczesne technologie i zobowiązania międzynarodowe - m.in. pod kątem ochrony środowiska czy wymogów rynkowych. Taki rozwój  oznacza jednocześnie większe zapotrzebowanie na energię – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który we wtorek, 24 kwietnia, uczestniczył w XIII Forum Nowej Gospodarki w Krakowie.

Według wiceministra, by móc spełniać takie warunki, a jednocześnie przynosić wartość dodaną dla całego społeczeństwa, rząd w swojej strategii stara się przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez stabilniejszy dostęp do surowców. Kluczowy w tej sytuacji jest projekt Baltic Pipe i rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu oraz połączeń transgranicznych.

- Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowe, dla efektywnego funkcjonowania gospodarki bardzo ważne jest jednak utrzymanie konkurencyjności cen wytwarzania energii i ograniczony wpływ sektora energetycznego na środowisko - dodał wiceminister. 

Sekretarz stanu w ME przypomniał ponadto, że skuteczny rozwój gospodarki to także inwestycje w nowe technologie i realizacji różnych projektów, które w przyszłości zapewnią nam stabilność dostaw energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka przyspieszyła. GUS podał szybki szacunek PKB

Produkt krajowy brutto (PKB) Polski zwiększył się realnie o 3,8 proc. rok do roku w drugim kwartale 2026 roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W analogicznym okresie 2025 roku wzrost PKB wyniósł 3,3 proc.

Górnicy z PG Silesia bez wypłat. „Są niepokoje, ratownicy nie chcieli podjąć pracy”

Załoga prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach nie dostała sierpniowych wypłat. Właściciel tłumaczy to trudną sytuacją ekonomiczną.

Na tę drogę kierowcy czekają od lat. Będzie finansowanie

Jest deklaracja finansowania odcinków niedokończonej Regionalnej Drogi Racibórz–Pszczyna. To jedna z najbardziej oczekiwanych dróg w woj. śląskim.

Związkowcy zapowiedzieli protest przed siedzibą JSW

Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" 25 sierpnia br. przeprowadzą pikietę protestacyjną przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.