Kraków: AGH zorganizuje prestiżową konferencję

fot: Andrzej Bęben/ARC

W roku akademickim 2013/14, w ramach studiów I stopnia, na AGH przyjętych zostanie łącznie 9 850 studentów

fot: Andrzej Bęben/ARC

Grupa młodych naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, zrzeszonych w AGH-UST Krakow Student Branch, wygrała konkurs na organizację prestiżowej, międzynarodowej konferencji, jaką jest IEEE Region 8 Student Branch and Gold Young Professionals Congress.

- Będzie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń konferencyjnych na AGH w ostatnich latach - podkreśla Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii. - Decyzja o przyznaniu AGH roli organizatora tego wydarzenia zapadła w sierpniu na szczeblu najwyższych władz Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).

Krakowski kongres odbędzie się od 6 do 10 sierpnia 2014 r. Roczne przygotowania, a także wsparcie władz uczelni, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spowodowały, że polska kandydatura okazała się lepsza od Chorwacji, Szwecji, Turcji i Egiptu.

Kongresy te są organizowane co dwa lata (ostatnio w 2012 roku w Madrycie) w różnych miastach Europy, Afryki i Azji, gromadząc każdorazowo kilkuset naukowców i inżynierów z całego świata. Często uświetniają je swoją obecnością znakomici badacze, w tym nobliści.

- Krakowskie spotkanie, poza wartością merytoryczną, będzie także ogromną szansą na promocję miasta i regionu wśród liderów opinii z całego świata. Goście Kongresu odwiedzą m.in. najważniejsze zabytki Małopolski (Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce czy Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Zagraniczni goście będą mieli również okazję zobaczyć siedziby współpracujących z AGH firm, takich jak: Alvernia Studios, Onet, Delphi, Motorola, Tele-Fonika Kable, ArcelorMittal czy Comarch - informuje rzecznik.

IEEE jest największą organizacją zawodową o charakterze globalnym, która m.in. ustala standardy konstrukcji i pomiarów dla urządzeń elektronicznych (w tym np. standardów wifi oraz bluetooth).

IEEE zrzesza ponad 425000 członków (pracujących w przemyśle, na uczelniach i w instytucjach rządowych), około 100000 studentów i doktorantów. Jej członkami indywidualnymi jest 23 noblistów, zaś korporacyjnymi ponad 200 największych firm na świecie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.