Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 759.59 USD (+0.20%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.84 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.07%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 759.59 USD (+0.20%)

Srebro

86.72 USD (-0.32%)

Ropa naftowa

104.84 USD (+0.51%)

Gaz ziemny

2.93 USD (+0.07%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Kozienice: ruszyły prace na budowie nowego bloku elektrowni

1346323720 elektrownia kozienice enea pl

fot: enea.pl

Największy wzrost wyniku EBITDA nastąpił w segmencie dystrybucji. Wyniósł on 19,9 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2011 r. Na zdjęciu należąca do spółki Elektrownia Kozienice

fot: enea.pl

Ruszyły pierwsze prace na terenie budowy nowego bloku w elektrowni Kozienice. Inwestorem jest spółka Enea; blok na węgiel kamienny ma mieć moc 1075 MW, a wartość kontraktu sięga 6,5 mld zł.

Jak poinformowała Enea we wtorek w komunikacie, w niecały miesiąc po przekazaniu generalnemu wykonawcy terenu pod inwestycję, w kozienickiej elektrowni wbito symbolicznie pierwszą łopatę w miejscu budowy.

Spółka podkreśliła, że nowy blok w Kozienicach ma być największą w Europie jednostką tego typu opalaną węglem kamiennym. Będzie to blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary o mocy 1075 MW i sprawności 45,6 proc. Kontrakt realizuje konsorcjum firm Hitachi Power Europe GmbH oraz Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy planowane jest w II kwartale 2017 r.

Według prezesa spółki Enea Wytwarzanie Krzysztofa Zborowskiego rozpoczęcie budowy to ukoronowanie wielu miesięcy ciężkiej pracy specjalistów i inżynierów.

- Od kilku lat Polimex-Mostostal realizuje działania, w wyniku których powstała organizacja zdolna do kompleksowej realizacji największych zadań inwestycyjnych w polskiej energetyce. Posiadamy odpowiednie kompetencje i potencjał, aby z sukcesem wykonać tak złożone przedsięwzięcie - ocenił p.o. prezesa Polimeksu-Mostostal Robert Oppenheim.

- Cieszymy się z możliwości dzielenia się z polskimi partnerami doświadczeniem zdobytym na przestrzeni 100 lat. Liczymy, że nasza wiedza okaże się przydatna przy realizacji projektu tak ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział wiceprezes Hitachi Power Europe GmbH Matthias Jochem.

Według Enei przy budowie bloku będzie pracować od 1 tys. do 2,5 tys. pracowników, w zależności od etapu inwestycji. Podczas docelowej eksploatacji zatrudnienie znajdzie tam ok. 300 osób.

Należąca do Enei Elektrownia Kozienice to największy krajowy wytwórca energii elektrycznej z węgla kamiennego. Pracuje w niej 10 zmodernizowanych bloków energetycznych o osiągalnej łącznej mocy 2905 MW. Elektrownia posiada około 8-proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.