Wojciech Dąbrowski: PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2

1577976561 elektrownia rybnik pge giek

fot: PGE GiEK

Elektrownia Rybnik posiada moc osiągalną rzędu 1800 MW zainstalowanych w ośmiu blokach i jest największą elektrownią na Górnym Śląsku

fot: PGE GiEK

- PGE w tym roku zapłaci 26 mld zł za uprawnienia do emisji CO2 - poinformował w środę, 30 sierpnia, Wojciech Dąbrowski prezes PGE. - Dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii - dodał. - Koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły - wskazał.

- Polska Grupa Energetyczna w tym roku, za CO2 zapłaci 26 mld zł. To są ogromne kwoty i ogromne koszty, które ponosimy my, jako społeczeństwo, my, jako gospodarka - poinformował w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

- Jesteśmy obciążeni polityką klimatyczną, dlatego musimy się dzisiaj transformować, dlatego musimy przyśpieszyć, dlatego musimy budować coraz więcej i szybciej odnawialnych źródeł energii. Przez to nasza gospodarka utrzyma konkurencyjność - wskazał Dąbrowski. Dodał, że w 2040 r. spółka będzie zeroemisyjna. To przyśpieszenie o 10 lat odejścia od węgla - zauważył.

Prezes PGE pytany był też, czy prąd wytwarzany z atomu będzie tani. Spółka zaangażowała się w projekt budowy elektrowni jądrowej we współpracy z koreańskim partnerem KHNP. Elektrownia ma ruszyć w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce.

- Nie będzie on obciążony kosztami CO2. Z naszych analiz wynika, że (...) koszty zakupu uprawnień do emisji będą rosły. Powiedzmy, że to jest czysto spekulacyjny instrument finansowy - te uprawnienia CO2, wymyślony całkowicie przez polityków Unii Europejskiej, ale musimy się do tego dostosować - stwierdził Dąbrowski, zaznaczając, że dlatego musimy przyspieszyć tempo i jak najszybciej budować OZE i siłownie nuklearne, które nie będą emitowały CO2

Dąbrowski w odpowiedzi na pytanie, czy najbliżej zimy nie zabraknie węgla, zapewnił, że go nie zabraknie. - Mamy zapasy węgla, jesteśmy przygotowani na zimę. Nie będzie zagrożenia, jakiegokolwiek - podkreślił.

Dodał, ze zachęca wszystkich do kupowania węgla na zimę. - Jest dobra cena - około 1-1,2 tys. zł za tonę, zależnie od sortymentu. To jest jedna trzecia ceny zeszłorocznej - porównał Dąbrowski. - W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z apogeum kryzysu energetycznego i spekulacją. Te ceny się ustabilizowały (...), węgla jest pod dostatkiem - poinformował prezes PGE

PGE poinformowała we wtorek w komunikacie, że rada nadzorcza spółki zatwierdziła aktualizację Strategii Grupy PGE do 2030 r. Inwestycje realizowane w ramach Strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji. Łączne nakłady inwestycyjne w latach 2024-2030 wyniosą ponad 125 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Jak poinformował na konferencji prasowej prezes PGE Wojciech Dąbrowski, zaktualizowana strategia zakłada osiągnięcie zeroemisyjności do 2040 r. poprzez odejście od gazu na rzecz m.in. wodoru i innych, czystych źródeł energii elektrycznej. Do 2030 r. zakłada 125 mld zł inwestycji.

PGE jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.