KOS: nowa jakość szkoleń w odnowionych budynkach

Gornik2 GAL

fot: Jarosław Galusek

Zagwarantowanie stabilnego poziomu zatrudnienia pod ziemią przekłada się nie tylko na wyniki produkcyjne, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy.

fot: Jarosław Galusek

Kompanijny Ośrodek Szkolenia Sp. z o.o. jest obecny na polskim rynku szkoleń od 1994 roku. Istotą jego funkcjonowania jest od początku prowadzenie szerokiej działalności szkoleniowej, związanej zarówno z przemysłem wydobywczym jak i innymi branżami oraz dziedzinami wiedzy. Rozpoczęta w 2008 roku konsekwentna modernizacja wszystkich placówek szkoleniowych doprowadziła w końców również do gruntownego odświeżenia budynku centrali. Oficjalna inauguracja, a właściwie reinauguracja obiektu znajdującego się w Knurowie przy ul. Szpitalnej 8 odbędzie się w najbliższy piątek (1 lipca) o godzinie 14.00 - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Kompanię Węglową SA.

 

W Ośrodku każdego roku podnosi swoje kwalifikacje blisko 60 tysięcy osób. O najwyższy poziom szkoleń dba 50 pracowników etatowych oraz ponad 320 stałych wykładowców - specjalistów w odpowiednich dziedzinach. W 2007 r. siedzibę spółki przeniesiono do Knurowa. Wtedy też przyjęto, funkcjonującą obecnie nazwę firmy.

 

Głównym celem działalności ośrodka jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przede wszystkim wśród górników Kompanii Węglowej SA, zarówno w zakresie szczególnych kwalifikacji dołowych jak i zawodów związanych z pracą na powierzchni czy w pionie energomaszynowym.

 

260 programów nauczania, w oparciu o które prowadzi się tu kursy i szkolenia, to potężna baza merytoryczna. Skuteczne nauczanie nie ogranicza się jednak tylko do teorii - w branżach górniczych ogromną rolę odgrywa strona praktyczna szkoleń. Szczególna dbałość o kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy powoduje, że ta część działalności edukacyjnej zyskuje specjalne znaczenie w działalności ośrodka. Szkolenia praktyczne prowadzone są w sztolniach przy kopalniach Halemba-Wirek, Knurów-Szczygłowice, Bobrek-Centrum oraz przy Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, a także w wyrobiskach podziemnych kopalń Jankowice i Bielszowice oraz sztolni ćwiczebnej Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Rybniku.

 

Ośrodek dysponuje także specjalistyczną pracownią elektryczną utworzoną wspólnie z KWK Rydułtowy- Anna. W kopalni Knurów-Szczygłowice funkcjonuje natomiast, zakupiony przez firmę do celów szkoleniowych, kombajn, a przy kopalni Bielszowice uruchomiono ścianę ćwiczebną do gaszenia płonącego gazu. Do celów szkoleniowych wykorzystywane są także zasoby Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido, w podziemiach skansenu Górniczego Luiza.

 

KOS prowadzi swoją działalność szkoleniową w siedmiu przedstawicielstwach znajdujących się w Knurowie (centrala), Brzeszczach, Bieruniu, Bytomiu, Lędzinach, Zabrzu i Rybniku oraz podległych im 14 placówkach szkoleniowych zlokalizowanych przy wszystkich oddziałach KW SA W strukturze ośrodka funkcjonuje również Pracownia Badań Psychologicznych Lędziny, a także placówkę szkoleniową przy Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach –Dziedzicach.

 

Sukcesywny rozwój ośrodka w stronę regularnej działalności edukacyjnej dla dorosłych, zaowocował w 2008 roku uruchomieniem, działającej w systemie zaocznym, Niepublicznej Szkoły Policealnej. Już w następnym roku uzyskała ona uprawnienia szkoły publicznej. W tym samym roku, poprzez uruchomienie kursów z zakresu obsługi maszyn budowlanych, uczyniono znaczący krok na drodze do rozszerzenia spektrum działalności poza branże górnicze.

 

Prestiż Ośrodka podkreśla także współpraca z szeregiem placówek i instytutów naukowo - badawczych oraz uczelni wyższych oraz instytucjami nadzorującymi pracę w przedsiębiorstwach. Ostatnim namacalnym tego dowodem są przeprowadzone we współpracy z prof. Markiem S. Szczepańskim badania socjologiczne dotyczące stabilizacji załóg górniczych w kopalniach Kompanii Węglowej.

 

Gruntowna znajomość rynku, piętnastoletnie doświadczenie, umiejętność elastycznego dostosowania oferty do rynku pracy i potrzeb klienta oraz niepodważalny profesjonalizm kadry – właściwe proporcje wszystkich tych składników w połączeniu ze skalą działalności wyrażoną dziesiątkami tysięcy przeszkolonych osób, dają synergiczny efekt, plasujący KOS w ścisłej czołówce firm szkoleniowych na Śląsku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.