Kopex: kompleks ścianowy dla bałkańskiej kopalni

fot: Bartłomiej Szopa

Kopex dostarczy kompletny kompleks ścianowy (na zdjęciu kompleks przygotowany dla kopalni Zofiówka we wrześniu br.)

fot: Bartłomiej Szopa

Kopex podpisał w kopalni węgla brunatnego Breza kontrakt na dostawę zmechanizowanego kompleksu ścianowego do podziemnej eksploatacji węgla. Umowa o wartości prawie 10 mln euro zostanie sfinansowana przez JP Elektroprivreda Bośnia i Hercegowina (BiH) z Sarajewa.

- To ważny dla nas kontrakt z uwagi na jego wartość i uzupełnienie bogatego portfela zamówień naszej grupy - informuje Andrzej Meder, członek zarządu Kopex SA, który podpisał kontrakt w imieniu Grupy Kopex.

Przedmiotem kontraktu jest sprzedaż kompleksu ścianowego wraz z wyposażeniem elektrycznym. Umowa przewiduje konstruowanie kompleksu ścianowego pod wymogi klienta, montaż oraz test fabryczny całego kompleksu, a także dostawę i uruchomienie u klienta maszyn i urządzeń wraz ze szkoleniem załogi obsługującej kompleks ścianowy.

Zawarcie tej transakcji poprzedziła trzyletnia procedura przetargowa, zakończona przydzieleniem Grupie Kopex przez JP Elektroprivreda BiH realizacji tego projektu. Konkurentami Kopeksu w przeprowadzonej procedurze przetargowej był FAMUR SA oraz dwie czeskie firmy - T Machinery Opava oraz Ostroj SA Ratiškovice Czechy.

Jest to drugi kontrakt na dostawę kompleksu ścianowego do Bośni i Hercegowiny. Pierwszy kontrakt został zawarty w ubiegłym roku z Kopalnią RMU - Banovići d.d. Banovići, jedną z największych w Bośni i Hercegowinie, która kupiła kompleks ścianowy Kopeksu w związku z planowanym zwiększeniem wydobycia. Aktualnie Grupa Kopex realizuje nadzór nad montażem urządzeń na miejscu ich eksploatacji.

- Liczymy, że kolejna dostawa kompletnego kompleksu ścianowego do Bośni i Hercegowiny pozwoli nam uzyskać dobre referencje w przyszłych przetargach, jakie planowane są w tej części Europy - dodaje Andrzej Meder.

Kopex od wielu lat znany jest na rynku bałkańskim. Wśród zrealizowanych przedsięwzięć jest również sfinalizowany w 2005 roku kontrakt z firmą Elektroprivreda Serbia (EPS) w Belgradzie na dostawę kompletnego systemu przenośników taśmowych dla kopalni odkrywkowej "Tamnava-Pole Zachodnie" w Zagłębiu Węglowym "Kolubara". Inwestycję sfinansowano ze środków kredytu pomocowego, jaki rząd Polski udzielił rządowi Serbii i Czarnogóry na odbudowę potencjału przemysłowego, w tym górnictwa węgla brunatnego. W kopalni odkrywkowej "Kostolac" Grupa Kopex wybudowała zbiornik odbiorczy węgla za pieniądze Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w Londynie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.