Kopex: 84,5 mln zysku po trzech kwartałach 2014 r.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

w pierwszym kwartale 2012 roku 36,63 mln zł straty netto

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Grupa Kopex wypracowała w trzecim kwartale 2014 r., ponad 26 milionów złotych zysku netto przy przychodach przekraczających 322 miliony złotych. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku przychody Grupy przekroczyły miliard złotych, a zysk netto 84,5 miliona - ogłosili przedstawiciele spółki w czwartek (13 listopada) w Warszawie.

Grupa Kopex utrzymała przychody na poziomie ponad 300 mln zł.

- Od ponad roku udaje nam się wypracowywać kwartalny zysk netto na poziomie 25 milionów złotych lub wyższym - powiedział Józef Wolski, szef Kopeksu. - Te dane są bardzo dobre zważywszy na trudną sytuację, w jakiej znajduje się górnictwo - ocenił.

W trzecim kwartale zysk netto z działalności kontynuowanej Grupy Kopex wyniósł 26,1 mln zł, a przychody ze sprzedaży 322,4 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 75,9 mln zł, EBITDA 78,1 mln zł, a EBIT 38,5 mln zł. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2014 roku z zagranicznych inwestycji pochodziło 44 proc. przychodów całej grupy.

Inwestycje w Polsce kuleją
Prezentując wyniki Józef Wolski zwracał uwagę na duże zmniejszenie poziomu inwestycji w polskim górnictwie:

- W samym trzecim kwartale tego roku wydatki inwestycyjne ogółem spadły o ponad 35 proc., a wydatki na maszyny i urządzenia o prawie 50 proc. - podkreślał Józef Wolski. Dodał, że również na światowych rynkach widać zmniejszenie poziomu inwestycji.

- W tej sytuacji poziom naszego backlogu, który spadł w ostatnim roku, i tak uważamy za niezły - zapewniał.

Wartość zamówień Kopeksu na koniec września wyniosła prawie 1,4 mld zł i była o 11 proc. niższa niż rok wcześniej.

Usługi górnicze ratują wynik
Wśród segmentów Grupy Kopex najlepiej w trzecim kwartale prosperowały usługi górnicze. Przychody wyniosły tu prawie 77 mln zł (wzrost o 10 proc. rok do roku), a zysk EBIT
ponad 15 mln zł (wzrost aż o 199 proc. rok do roku). Rentowność EBIT (19,8 proc.) wzrosła zwłaszcza dzięki umowom na wysokospecjalistyczne prace, jak np. drążenie szybów górniczych.

Segment maszyn i urządzeń dla górnictwa podziemnego (mimo znacznego spadku inwestycji kopalń w sprzęt i urządzenia) zanotował ponad 158 mln zł przychodów ze sprzedaży i blisko 16 mln zł zysku EBIT. W porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku oznacza to spadki o 13 proc. i 56 proc.

Mniej maszyn na sprzedaż
- Słabsze przychody segmentu wynikają z mniejszej sprzedaży zagranicznej (94 mln zł, spadek o 27 proc. rok do roku), której nie zrekompensował wzrost sprzedaży w Polsce (65 mln zł, wzrost o 21 proc. rok do roku) - tłumaczą przedstawiciele spółĸi.

Kapitał obrotowy netto nieznacznie wzrósł w III kwartale do 709 mln zł. Zadłużenie odsetkowe netto Grupy Kopex było o 19 proc. mniejsze, niż rok wcześniej i wynosiło 417 mln zł.

Kurs na dywersyfikację
Plan na najbliższe miesiące przewiduje m.in. zmniejszanie zależności firmy od wahań koniunktury na rynku górniczym. Pomóc ma w tym dywersyfikacja źródeł przychodów.
Prezes Józef Wolski wymienił w tym kontekscie m.in. dalsze rozszerzanie współpracy z KGHM Polska Miedź oraz wytwarzanie blach trudnościeralnych w spółce Miilux Poland. Zapowiedział też, że Kopex będzie poszerzał działaność o nowe obszary i nadal prowadził będzie proces restrukturyzacji firmy.

Grupa Kopex jest producentem maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego na świecie. Zajmuje się specjalistycznymi usługami dla górnictwa, w tym drążeniem szybów pionowych i chodników poziomych oraz realizacją budowy kopalń pod klucz. W swojej strukturze ma również firmy dostarczające specjalistyczne urządzenia elektryczne oraz systemy przeciwwybuchowe mające zastosowanie w górnictwie. Grupa Kopex obsługuje inwestycje w przemyśle wydobywczym w Polsce i Europie oraz na największych rynkach górniczych świata: Australii, Chinach, RPA.

Zobacz: wyniki fiansowe Grupy Kopex za III kw. 2014 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.