Gliwicka kopalnia zawarła już umowę na zabudowę kolejnego, już czwartego agregatu o mocy elektrycznej 2 MWh

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Średniorocznie z pokładów Sośnicy ujmowanych jest od 18 do 22 mln m sześc. metanu. W 2022 r. z uwagi na bardzo metanowe pokłady ujęto powyżej 25 mln m sześc. tego gazu

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Kopalnia Sośnica (PGG) zagospodarowuje coraz większe ilości metanu. Inwestuje również w wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej na własne potrzeby. Ponad jedna trzecia energii potrzebnej do zasilenia maszyn i urządzeń dołowych, a także infrastruktury powierzchniowej kopalni pochodzi z własnych źródeł.

Ujęcie metanu w znaczący sposób wpłynęło na poprawę warunków bezpieczeństwa pracy w miejscach prowadzenia robót górniczych. Stwarza też możliwość gospodarczego jego wykorzystania. Ujęty  i wyprowadzony na powierzchnię metan, podobnie jak węgiel, jest wysokoenergetycznym paliwem, które może zostać wykorzystane do produkcji energii w jej różnych formach: ciepła, energii elektrycznej, skroplonego paliwa.

W grudniu 2021 r. oddano do użytku dwa kolejne agregaty kogeneracyjne firmy Horus Energia  z silnikami gazowymi MTU o mocy 2,028 MWe każdy, których inwestorem w kopalni Sośnica jest Zakład Elektrociepłownie Polskiej Grupy Górniczej. Natomiast w lutym br. do ponownej eksploatacji powrócił po remoncie kapitalnym agregat TEDOM Quanto o mocy 2 MW, co pozwoliło jeszcze zwiększyć poziom wykorzystania ujmowanego metanu. Średniorocznie z pokładów Sośnicy ujmowanych jest od 18 do 22 mln m sześc. metanu. W 2022 r. z uwagi na bardzo metanowe pokłady ujęto powyżej 25 mln m sześc.

Warto podkreślić, że w ub.r. w samych tylko agregatach typu Horus zagospodarowano ok. 7 mln m sześc. metanu, z którego wyprodukowano 26 tys. MW energii elektrycznej, oraz 32 tys. GJ energii cieplnej, co przyniosło gliwickiej kopani znaczące obniżenie kosztów funkcjonowania.

Gliwicka kopalnia zawarła już umowę na zabudowę kolejnego, już czwartego agregatu o mocy elektrycznej 2MWh, który zostanie zabudowany w rejonie kotłowni grzewczej pola Zachód.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.