Kopalnia musi zapłacić za przedwczesny wyrąb lasu

fot: Tomasz Rzeczycki

Południowo-zachodnia część wyrobiska kopalni na Bukowej Górze

fot: Tomasz Rzeczycki

Użytkująca złoże kwarcytu Bukowa Góra kopalnia PCC Silicium ma przed sobą perspektywę przejęcia dwóch działek leśnych w celu powiększenia terenu wyrobiska. To, co oznacza korzyść dla kopalni, jednocześnie spowoduje stratę Lasów Państwowych. W jaki sposób kopalnia ma ją zrekompensować?

- Odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu wylicza się w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Dane pozyskuje się z tzw. opisów taksacyjnych drzewostanów, którymi dysponują nadleśnictwa lub w przypadku lasów prywatnych Starostwa Powiatowe. Wiek drzewostanu ma istotny wpływ na wysokość odszkodowania. Analizując odpowiednie tabele z cytowanego wyżej Rozporządzenia, można się łatwo zorientować. Im wyższy wiek drzewostanu, tym wyższe wskaźniki są mu przypisane, co z kolei wpływa na wysokość odszkodowania. Dodam tylko jeszcze, że wysokość jednorazowego odszkodowania oblicza RDLP, wydając w tej sprawie stosowną decyzję - odpowiada Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk, na terenie którego fedruje kopalnia PCC Silicium.

Planowane do wylesienia działki ewidencyjne nr 13/1218 i 13/1217 znajdują się po północnej stronie wyrobiska. Ich położenie można również określić jako zlokalizowane bliżej wsi Zagórze, patrząc od strony wyrobiska. Umowa dzierżawy pomiędzy nadleśnictwem a kopalnią nie została jeszcze zawarta, gdyż nie jest znany termin ich wylesienia.

Najprawdopodobniej może to być już ostatnie powiększenie kopalni na Bukowej Górze kosztem działek nadleśnictwa.

- Według mojego stanu wiedzy, mogą to być już ostatnie działki. Ale oczywiście sytuacja ta może się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od PCC Silicium, tzn. podejmowanych przez to przedsiębiorstwo działań i ewentualnie dalszych badań złoża Bukowa Góra pod kątem dalszej eksploatacji - stwierdza Paweł Kowalczyk.

Czy las, który ma zostać wycięty na potrzeby rozwoju kopalni, jest traktowany przez leśników inaczej niż pozostały drzewostan? W istocie nie traktuje się go jakoś specjalnie.

- Do czasu wylesienia są w nim prowadzone zabiegi pielęgnacyjne, które określone zostały w 10-letnim Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Zagnańsk. W drzewostanie tym zaplanowany został zabieg pielęgnacyjny, który leśnicy nazywają trzebieżą późną. Zabieg taki jest wykonywany zazwyczaj raz w dziesięcioleciu. W tym konkretnym przypadku jeszcze nie wykonywaliśmy tego zabiegu, co jest związane z rozłożeniem cięć pielęgnacyjnych w dziesięcioleciu. Rocznie staramy się wykonać 1/10 planu. Ponadto uwzględniany jest jeszcze czasu, jaki upłynął od ostatniego takiego cięcia - precyzuje Paweł Kowalczyk.

Kopalnia PCC Silicium jest jednym z większych zakładów górniczych w północnej części Gór Świętokrzyskich. Obecnie jest to jedyna czynna kopalnia, która w chwili obecnej prowadzi działalność na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Zagnańsk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.