Kopalnia gipsu i anhydrytu Nowy Ląd uzależnia podwyżkę wynagrodzeń od zaszczepienia się pracowników przeciw Covid-19. Decyzja zarządu wywołała burzę

1636119947 nowylad

fot: www.nowylad.cm

Kopalnia gipsu i anhydrytu Nowy Ląd znajduje się na Pogórzu Izerskim we wsi Niwnice w gminie Lwówek Śląski „”

fot: www.nowylad.cm

Do 15 listopada pracownicy kopalni gipsu i anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach niedaleko Lwówka Śląskiego mają dostarczyć deklarację o zaszczepieniu przeciwko chorobie Covid-19. Ci, którzy nie złożą deklaracji, nie otrzymają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, która ma wynosić w przedziale od 100 do 350 zł brutto miesięcznie. Decyzja kierownictwa kopalni wywołała burzę zarówno wśród części załogi, jak i w internecie.

„Brawo Zarząd kopalni. Nieszczepiony ciemnogród musi wreszcie zrozumieć, że wszyscy ponosimy koszty ich nieuzasadnionego uporu” - napisał na portalu lwowecki.info jeden z internautów. Nie brakowało tam i przeciwnych komentarzy: „Super. Na miejscu Pana Prezesa, poszedłbym o krok dalej. Od przyszłego tygodnia postawić przed kopalnią konfesjonał, kto się nie wyspowiada nie wchodzi na zakład lub do zwolnienia, a co… To dopiero będzie ład, kopalniany ład.”

Nie tylko kwestią braku podwyżek zarząd kopalni zamierza skłonić pracowników do przyjęcia szczepionki. W kopalni doszło już do sytuacji wypowiedzenia warunków umowy niezaszczepionego sztygara z przeniesieniem na stanowisko ślusarza, czy też do skierowania niezaszczepionych pracowników do pracy na drugą zmianę. Prezes spółki Nowy Ląd SA Jacek Koźlecki w wypowiedzi dla mediów uzasadniał tego rodzaju praktyki dbałością o to, żeby kopalnia nie wypadła z rynku. Jego zdaniem tak by mogło się stać w sytuacji, gdyby doszło do zakażenia większej liczby pracowników, co skutkowałoby przestojami w produkcji.

Sprawę ujawniło portal money.pl, który zapytał o zdanie prawników. I tak mec. Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radcy prawnej i partnera zarządzającego z kancelarii prawnej GP Kancelaria Radców Prawnych z Krakowa wyraziła zdanie, że udzieleni podwyżki pensji jedynie osobom zaszczepionym przeciw Covid-19 stanowi przejaw nierównego traktowania i dyskryminacji. Podobnie uważa przywoływany przez money.pl adwokat Marek Jarosiewicz z Kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski, który jednak zaznacza, że czym innym jest przeniesienie pracownika z jednego stanowiska na drugie w następstwie nieprzyjęcia szczepionki przeciwkowidowej. Tutaj zdaniem adwokata pracodawca ma takie prawo.

Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd znajduje się na Pogórzu Izerskim we wsi Niwnice w gminie Lwówek Śląski. Złoże gipsu zaczęto tam eksploatować w pierwszej połowie XIX wieku metodą odkrywkową. W 1961 r. podjęto się eksploatacji głębinowej. Od stycznia 1998 r. zakład należy do Grupy Atlas. Poza kopalniami węgla kamiennego, miedzi i soli kamiennej to jedyna w Polsce czynna kopalnia głębinowa, prowadząca wydobycie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.