Kopalnia Centrum zmieni sposób odwadniania

fot: Tomasz Rzeczycki

Po likwidacji pompowni Szombierki, kopalnia Centrum pompować będzie ponad dwa razy więcej wody, niż obecnie

fot: Tomasz Rzeczycki

Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje zmienić sposób odwadniania wyrobisk likwidowanej KWK Centrum, która jest przystosowywana dopełnienia funkcji pompowni. W tym celu rozpisano przetarg na wykonanie wariantowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na modernizacje rurociągów głównego odwadniania na powierzchni, będących własnością SRK S.A. Oddział KWK Centrum.

W szczegółowym opisie przetargu zapisano, że obecny rurociąg doprowadza wody do osadników, a docelowo mają być doprowadzone do rzeki Bytomki. Jak obecnie kształtuje się dopływ wód do wyrobisk i co ma ulec zmianie?

- Całość wód dopływających do systemu odwadniania KWK Centrum kierowana jest do rzeki Bytomki, poprzez osadnik wód dołowych na powierzchni, zlokalizowany w pobliżu linii kolejowej nr 131. Dopływ wód pochodzenia naturalnego do wyrobisk KWK Centrum w I półroczu 2022 r. wyniósł średnio 9,75 m3/min. Do tej ilości należy doliczyć dopływ pochodzący z CZOK PS Szombierki wynoszący 1,51 m3/min, który wynika z prowadzonych prób przepływu wód pomiędzy KWK Centrum, a PS Szombierki Oddziału CZOK. Próby te mają na celu potwierdzenie kontaktu hydraulicznego pomiędzy kopalniami, a w przyszłości przekazanie całości wód dopływających do PS Szombierki w ilości około 10-12 m3/min do KWK Centrum, a następnie likwidację PS Szombierki. Sumaryczny dopływ do systemu odwadniania KWK Centrum wyniósł średnio w I półroczu 2022 r. 11,26 m3/min. Docelowo, po likwidacji PS Szombierki dopływ wód do KWK Centrum wyniesie około 22 m3/min - poinformowała nas Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Sposób odprowadzania wód dopływających do KWK Centrum wraz z wodami skierowanymi z PS Szombierki zostanie określony w „Wariantowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na modernizację rurociągów głównego odwadniania na powierzchni będących własnością SRK S.A. Oddział KWK Centrum”. Modernizacja ma na celu zoptymalizowanie tego systemu, co pozwoli na obniżenie kosztów odwadniania likwidowanego zakładu górniczego.

Dotychczasowy sposób odwadniania jak i każdy możliwy do zaproponowania wariant, oparty jest na zrzucie pompowanych wód do rzeki Bytomki, należącej do zlewni Odry. Jest ona odległa od zakładu głównego około 800 m a od osadników o około 930 m. Wyraźnie dalej od kopalni znajduje się rzeka Szarlejka, należąca do zlewni Wisły.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.