Górnicza spółka podsumowała kwartał. Wyprodukowała więcej węgla niż przed rokiem

1677840575 bogdanka

fot: LW Bogdanka

Jak argumentują przedstawiciele LW uruchomienie ściany wiązało się z koniecznością przetransportowania całego wyposażenia z innego rejonu kopalni oddalonego o około 5 km, wyrobiskami o bardzo dużym nachyleniu

fot: LW Bogdanka

Lubelski Węgiel Bogdanka zamknęła pierwszy kwartał zyskiem netto w wysokości 48,3 mln zł. Ponadto górnicza spółka wypracowała 815,9 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz EBITDA na poziomie 162,5 mln zł. W analogicznym okresie w roku 2023 spółka z Lubelszczyzny miała 126,2 mln zł zysku, 941 mln zł przychodów, a EBITDA wyniosła 291,6 mln zł. Wyniki za pierwszy kwartał br. były zgodne z przewidywaniami. Spółka zaprezentowała raport okresowy 22 maja, a dzień później odbyła się konferencja wynikowa.

Produkcja węgla handlowego w pierwszym kwartale to 1,875 mln t, czyli 15,5 proc. więcej rok do roku. Uzysk wyniósł 64,7 proc. i był wyższy o 18,3 proc. niż w analogicznym okresie rok temu. Struktura produkcji węgla w I kwartale 2024 r. przedstawiała się następująco: miały – 99,4 proc., groszek – 0,5 proc. oraz orzech – 0,1 proc.

– Ostateczne wyniki finansowe spółki za I kwartał 2024 r. można ocenić pozytywnie, pomimo wyzwań, jakie stawia przed spółką rynek sprzedaży węgla. Spółka w pierwszym kwartale zwiększyła produkcję i sprzedaż węgla handlowego w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Istotny wpływ na odnotowane wyniki finansowe miała niższa cena sprzedaży węgla oraz zmniejszone zapotrzebowanie na węgiel energetyczny, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Spółka zachowuje zdolność do bieżącego reagowania na zmieniającą się sytuację rynkową, dzięki wcześniejszym i bieżącym pracom przygotowawczym, co umożliwia zwiększenie produkcji w razie potrzeby – ocenił Artur Wasilewski, wiceprezes Bogdanki ds. ekonomiczno-finansowych.

Łączna długość wykonanych wyrobisk korytarzowych w pierwszym kwartale wyniosła 6,4 km. Jak podała spółka, przebudowy wyrobisk były realizowane zgodnie z założonymi harmonogramami.

W komunikacie podkreślono, że spółka utrzymuje swoją silną pozycję rynkową, osiągnęła na koniec I kwartału 2024 r. 28,8 proc. udziału w sprzedaży węgla do energetyki zawodowej. Udział w sprzedaży węgla energetycznego ogółem kształtował się na poziomie 24,1 proc. Ponad 78 proc. ze zrealizowanej sprzedaży węgla (w ujęciu wartościowym) w pierwszym kwartale 2024 r. odbywało się do Enea Wytwarzanie oraz Enea Elektrownia Połaniec. W okresie styczeń-marzec LW Bogdanka poniosła wydatki inwestycyjne na poziomie blisko 145,7 m.

Jak podano w raporcie, na koniec pierwszego kwartału Bogdanka zatrudniała 6212 osób. Tym samym zatrudnienie w stosunku do pierwszego kwartału roku ubiegłego wzrosło o 5,7 proc. LW Bogdanka jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniającym się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż. Sprzedawany przez spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej, zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

LWB jest częścią Grupy Enea. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2009 r. LW Bogdanka posiada trzy pola wydobywcze: Bogdanka, Nadrybie, Stefanów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.