Konsultacje: zabierz głos w sprawie klimatu i energii

1324049459 korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

Do 2 lipca br. trwają konsultacje społeczne Komisji Europejskiej w sprawie unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 r. - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Ministerstwa Środowiska. Szef tego resortu zachęca do udziału w ankiecie.

Zielona księga
Konsultacje zostały rozpoczęte publikacją przez Komisję Europejską zielonej księgi w sprawie ram polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej do roku 2030. Porusza ona szereg ważnych zagadnień, m.in.: jakie cele klimatyczno-energetyczne należy zrealizować do 2030 roku, jaki powinien być ich poziom oraz jak polityka klimatyczna wpływa na konkurencyjność gospodarek państw członkowskich.

- Zielona Księga to okazja do tego, aby współdecydować o kształcie przyszłej polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Rozpoczęte konsultacje to pierwszy krok w dyskusji na temat tego, jak oceniamy nasze dotychczasowe wysiłki w polityce klimatycznej i energetycznej oraz do czego powinniśmy i chcemy dążyć w długiej perspektywie czasowej. Dlatego zachęcam do udziału konsultacjach i przesłania swojej opinii do Komisji Europejskiej, ale również do nas. Prowadzimy prace nad stanowiskiem Polski w tej sprawie i oczekujemy na duży wkład partnerów społecznych - mówi Marcin Korolec, minister środowiska.

Pierwsze dyskusje ministrów środowiska i energetyki odbędą się podczas nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Środowiska w dniach 22-23 kwietnia w Dublinie.

- Warte podkreślenia jest to, że dokumenty konsultacyjne przygotowane przez Komisję pokazują zmiany w myśleniu o polityce klimatyczno-energetycznej, które odzwierciedlają stanowisko konsekwentnie prezentowane przez Polskę od dłuższego czasu. Obecnie rozmawiamy już nie tylko o zwiększaniu celów redukcyjnych, ale też zastanawiamy się, w jaki sposób tego dokonać, uwzględniając możliwości poszczególnych państw oraz przemysłu. Rozważamy jak dochodzić do stawianych sobie celów w sposób najbardziej efektywny kosztowo z uwzględnieniem obecnego kryzysu oraz sytuacji na świecie w ogóle - dodaje minister Korolec.

Jak wziąć udział w konsultacjach?
W konsultacjach mogą wziąć udział zarówno instytucje, firmy, jak i obywatele. Na podstawie zebranych opinii Komisja zamierza do końca tego roku przedstawić ramy działania w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej Unii na okres do roku 2030. Szczegółowe informacje nt. prowadzonych konsultacji są dostępne na stronie Komisji Europejskiej pod tym adresem.

Niesety pod linkiem nie ma informacji w języku polskim i trzeba ich szukać na kolejnych poziomach strony. Szczegółowe informacje w języku polskim na temat Zielonej księgi można znaleźć pod tym adresem. Niestety kwestionariusz wykorzystywany w konsultacjach jest już wyłącznie w języku angielskim. Może to świadczyć, że nie do końca wszystkim zależy, aby miały one jak najszerszy zakres. Tym bardziej, że temat unijnej polityki energetycznej jest w Polsce dość mocno krytykowany. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.