Konsultacje. Urlopy górnicze - gorący temat

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe wynoszące ok. 2 tys. zł i zwolnienie z płacenia składek ZUS - to rozwiązania z tzw. tarczy branżowej, które zaczęły obowiązywać od 30 grudnia

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dziś, w piątek, 21 stycznia, odbędzie się kolejna konsultacja zorganizowana wspólnie przez redakcje „Trybuny Górniczej”, portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tym razem w centrum uwagi zainteresowanych i ekspertów znajdą się urlopy górnicze.

Ustawa z 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2071) umożliwia skorzystanie z prawa do urlopu górniczego i urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej zatrudnionym w kopalniach i zakładach górniczych lub ich oznaczonych częściach, którzy w okresie likwidacji podmiotu, rozpoczętej przed 1 stycznia 2019 r. lub w okresie od 1 grudnia 2021 do 31 grudnia 2023 r. nie posiadali uprawnień emerytalnych.

– Wnioski o ustalenie okresu brakującego do nabycia prawa do emerytury dla celów urlopu może złożyć wyłącznie Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi w wymiarze do czterech lat pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć uprawnienia do emerytury przed dniem 1 stycznia 2028 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie złożonych wniosków przez SRK, ustali brakujący okres do emerytury dla potrzeb urlopu górniczego i sprawdzi, czy pracownik spełni na dzień 31 grudnia 2027 r. wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do emerytury górniczej przyznawanej na podstawie art. 50e lub 50a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zwanej ustawą emerytalną, emerytury przyznanej na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej w związku z art. 39 lub 32 ustawy emerytalnej, emerytury powszechnej na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej, emerytury pomostowej przyznawanej na podstawie art. 4 lub 11 ustawy o emeryturach pomostowych z uwzględnieniem okresu urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 4 lat – wyjaśnia Ewa Paluch z chorzowskiego Oddziału ZUS.

Warto również wiedzieć, że urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla przysługuje pracownikowi w wymiarze do trzech lat, pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć uprawnienia do emerytury przed dniem 1 stycznia 2027 r. W tym przypadku również na podstawie złożonych wniosków przez SRK, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustali brakujący okres do emerytury dla potrzeb urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz sprawdzi, czy pracownik spełni na dzień 31 grudnia 2026 r. wszystkie wymagane warunki do uzyskania prawa do: emerytury przyznawanej na podstawie art. 184 w związku z art. 32 ustawy emerytalnej, emerytury przyznawanej na podstawie art. 184 w związku z art. 39 ustawy emerytalnej, emerytury powszechnej przyznawanej na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej, emerytury pomostowej na podstawie art. 4, art. 11 lub art. 49 ustawy pomostowej z uwzględnieniem okresu urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat.

Konsultacja pod numerem telefonu 32 34 90 626 rozpocznie się w piątek, 21 stycznia, o godz. 12.00 i potrwa przez dwie godziny. Warto przygotować dokumenty związane z przebiegiem pracy zawodowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.