Konsultacje dotyczące wstępnej dokumentacji budowy linii kolejowej Katowice - Ostrawa

fot: Maciej Dorosiński

Wspólny Bilet to propozycja szczególnie atrakcyjna dla pasażerów podróżujących na dłuższych trasach

fot: Maciej Dorosiński

Śląscy samorządowcy konsultowali w środę, 20 października, w Katowicach wstępną dokumentację budowy nowej linii kolejowej łączącej Katowice z Ostrawą, z połączeniem do Jastrzębia-Zdroju - wynika z informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego.

W Sali Błękitnej Gmachu Sejmu Śląskiego omawiano dziś kwestię wariantów budowy linii kolejowej łączącej Katowice i Jastrzębie-Zdrój. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie województwa: Dariusz Starzycki i Wojciech Kałuża oraz samorządowcy reprezentujący gminy wzdłuż których będzie przebiegała nowa trasa - napisano na stronie urzędu.

W komunikacie o spotkaniu, o którym urząd wcześniej nie informował mediów, przypomniano, że 20 lipca br. spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zawarła ze spółką Egis Poland umowę na wstępną dokumentację budowy odcinka nowej linii Katowice-Ostrawa, z nowym odcinkiem Jastrzębie-Zdrój - Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i łącznicami w kierunku Rybnika i Wodzisławia Śląskiego.

Realizacją prac na trasie Katowice - Jastrzębie zajmie się spółka PLK - PKP. Projekt prac został już przez nią zaakceptowany. W tej chwili zaś trwają spotkania i konsultacje odnośnie do wytyczenia lokalizacji stacji oraz kwestii kosztów. W pierwszym wariancie koszt budowy połączenia wyniósłby 541 mln zł, w drugim 319 mln zł - napisano na stronach urzędu marszałkowskiego.

W pierwszym wariancie podróż na trasie Katowice - Jastrzębie trwałaby 69 minut, w drugim 74 minuty. Linia łączyłaby Jastrzębie z Katowicami i Żorami, powstałoby także połączenie Żory - Orzesze. Połączenie obsługiwałoby 18 pociągów: 12 z nich kursowałoby na trasie Katowice - Żory-Jastrzębie, sześć dodatkowo obsługiwałoby odcinek łączący Żory i Rybnik - podał urząd marszałkowski.

Zasygnalizował też, że trwające rozmowy dotyczą m.in. rozmieszczenia stacji kolejowych. Na przykład w wariancie pierwszym pociąg zatrzymywałby się na stacjach: Jastrzębie (Rondo Centralne), Jastrzębie (Rybnicka), Zofiówka, Skrzeczkowice, Żory (os. Pawlikowskiego i Sikorskiego, al. Zjednoczonej Europy), Orzesze, Szczejkowice, Bełk, Pawłowice - wymienili urzędnicy marszałka.

Podali też, że data złożenia wstępnej dokumentacji dla budowy linii kolejowej Katowice - Jastrzębie to 24 listopada br. Do tego czasu odbędą się kolejne spotkania związane z rozpoczęciem realizacji projektu, który całościowo ma zamknąć się w 2030 r - poinformowano.

Analizie zostanie także poddana kwestia osiadania terenu związanego ze szkodami górniczymi na odcinkach, gdzie zostanie wytyczona trasa połączenia kolejowego. Gminy partycypujące w kosztach muszą zabezpieczyć środki w swoich Wieloletnich Prognozach Finansowych - zastrzeżono.

- Nadchodzi czas kluczowych rozstrzygnięć dotyczących tego bardzo ważnego dla województwa połączenia kolejowego - powiedział, cytowany w informacji urzędu, wicemarszałek Dariusz Starzycki.

W październiku 2019 r. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i spółki CPK informowali o zwycięstwie wniosku CPK ws. unijnej dotacji 1,75 mln euro pod kątem prac przygotowawczych do budowy nowego kolejowego połączenia Katowic z Ostrawą przez Jastrzębie-Zdrój w konkursie w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.