Konsultacja: dniówki w przodku i przeliczniki

fot: Jarosław Galusek/ARC

Obok najwyższych kategorii zagrożenia metanowego właśnie zagrożenie klimatyczne stanowi największą zgryzotę górników Śląska. W jego partii J pierwotna temperatura skał waha się w granicach 36-41 st. C.

fot: Jarosław Galusek/ARC

W najbliższy piątek, 29 stycznia, w godz. od 10.00 do 13.00 pod numerem telefonu 502 006 453 odbędzie się kolejna już konsultacja z ekspertem ZUS dla czytelników portalu górncizego nettg.pl i Trybuny Górniczej.

Uczestników zeszłotygodniowej konsultacji poświęconej świadczeniom emerytalnym najbardziej interesowały warunki uzyskania emerytury górniczej oraz przeliczniki. Na pytania odpowiadała Anna Ziuziańska, ekspert z chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Jeden z Czytelników od lutego 1999 r. pracuje pod ziemią na stanowisku robotniczym. Wcześniej, w latach 1986-1987, był również zatrudniony rok na dole. Od 1999 r. zaliczył 1800 dniówek w przodku. W październiku br. ukończy 50 lat i pytał o możliwość przejścia na emeryturę górniczą. Otóż świadczenie to przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: ukończył wiek 50 lat, ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ustawy emerytalnej. Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek 50 lat zalicza się w wymiarze półtorakrotnym okresy pracy w przodkach, a także w drużynach ratowniczych. Zatem okres wynikający z przepracowania 1800 dniówek w przodku będzie obliczony w taki sposób: 1800:22 co daje 81 miesięcy, 18 dni, czyli 6 lat, 9 miesięcy i 18 dni. Dodatkowo do uprawnień uwzględniony zostanie okres 3 lat, 4 miesięcy i 24 dni. Należy jednak pamiętać o tym, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej okresy pracy górniczej pomniejsza się o wszystkie okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego występujące po dniu 14 listopada 1991 r. A zatem po osiągnięciu wieku 50 lat oraz udokumentowaniu 25 lat pracy górniczej Czytelnik może ubiegać się o przyznanie emerytury górniczej - wyjaśniała ekspert.

Urodziłem się w październiku 1949 r. i pobieram emeryturę górniczą od 1999 r. Czy mam prawo do kolejnej emerytury w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego? - przedstawił swój problem Czytelnik z Rybnika.

- W myśl art. 24, ust.1b ustawy emerytalnej ubezpieczonemu mężczyźnie urodzonemu w okresie pomiędzy 1 października 1949 r. a 31 grudnia 1949 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku 65 lat i 8 miesięcy. Na jego wniosek ZUS przyzna emeryturę, która zostanie obliczona według nowych zasad. Wysokość emerytury wylicza się tak: kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego dodaje się do kwoty zwaloryzowanych składek zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego i dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę lub w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego - jeżeli jest to korzystniejsze. Trzeba jednak podkreślić, że przy obliczaniu takiej emerytury dla osoby, która pobierała emeryturę wcześniejszą, pomniejsza się jej podstawę obliczenia o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur. Po ustaleniu nowej emerytury ZUS będzie wypłacać świadczenie, które dla wnioskodawcy będzie wyższe - tłumaczyła Anna Ziuziańska.

Ubezpieczeni zadawali również pytanie o ostatnie zmiany przepisów ustawy emerytalnej. Wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania zamieszczamy w portalu górniczym nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.