Konstrukcje: tak powstaje wieża szybowa GG-1

fot: ARC

Prace przy budowie szybu trwają już o kilkunastu miesięcy

fot: ARC

Na placu budowy 31. szybu Zagłębia Miedziowego trwają intensywne prace. W  Kwielicach (gmina Grębocice, powiat polkowicki) ekipa PeBeKa instaluje konstrukcję wieży szybowej o wysokości (docelowo) 45 metrów. To tyle, ile ma 15-piętrowy wieżowiec! GG-1, wentylacyjny szyb umożliwiający dotarcie do najgłębszych pokładów rudy miedzi, będzie miał głębokość 1316 metrów i stanie się prawdopodobnie najgłębszym obiektem górniczym w Europie.

Budowa wieży szybowej jest w tej chwili na etapie drugiego poziomu technologicznego, na wysokości dwudziestu metrów. Oprócz stawiania stalowej konstrukcji już teraz instalowane są urządzenia niezbędne do późniejszego głębienia szybu. Aktualnie zabudowywane są urządzenia do wysypu i rozładunku kubłów do transportu urobku.

- Budowa szybów dla miedziowych kopalni to wieloletnie przedsięwzięcia, które wymagają skoordynowania licznych elementów i zakresu robót - podkreśla Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. - Głębienie szybu GG-1 rozpocznie się pod koniec przyszłego roku, ale już dzisiaj przygotowujemy infrastrukturę niezbędną do eksploatacji wyciągu szybowego.

Budowa wieży szybowej narzuca konieczność przenoszenia stalowych elementów o wielkiej wadze, dlatego na placu budowy w pobliżu Kwielic zainstalowany został 55-metrowy żuraw o udźwigu 10 ton. Gdy pojawia się konieczność transportu jeszcze cięższych elementów, do pomocy ściągany jest potężny, 200-tonowy dźwig. Prace przy budowie wieży będą trwały do końca 2012 roku.

Podobnie jak w przypadku wszystkich szybów Zagłębia Miedziowego, głębienie GG-1 będzie wymagało zastosowania mrożenia górotworu - unikalnej technologii na taką skalę stosowanej wyłącznie przez PeBeKa.

Równolegle z pracami przygotowawczymi i budową wieży trwają roboty związane z uruchomieniem procesu mrożenia górotworu. Stacja agregatów mrożeniowych o mocy chłodniczej ponad 3000 kW jest już gotowa. W jej skład weszły urządzenia, które niedawno wykorzystywane były przy głębieniu szybu SW-4. Również tę budowę realizuje PeBeKa.

Zmrożona solanka ze stacji agregatów specjalnymi rurociągami będzie wtłaczana do otworów mrożeniowych. Te ostatnie również zostały już przygotowane: 40 otworów usytuowanych jest na obwodzie koła o średnicy 16 metrów. Aby najlepiej przeprowadzić proces mrożenia górotworu wokół szybu, otwory wywiercono naprzemiennie - długie (690 m) i krótkie (440 m). Ma to związek z samym procesem mrożenia i charakterystyką gruntu. To właśnie do głębokości 440 metrów zalegają zawodnione piaski, iły i mułki, które zagrażają pracom górniczym. Gotowe są trzy dodatkowe otwory kontrolno-pomiarowe, które będą służyły do stałego monitorowania przyrostu grubości płaszcza mrożeniowego. Sam proces mrożenia rozpocznie się pod koniec roku i potrwa około dziewięciu miesięcy.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa Spółka Akcyjna z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Firma jest notowana w rankingach 500 największych polskich przedsiębiorstw Rzeczpospolitej i Polityki. PeBeKa znajduje się na 31. miejscu wśród największych firm z Dolnego Śląska i wśród dwóch największych dolnośląskich firm budowlanych (wg rankingu Polityki). Lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia około 1600 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.