Konferencja: „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie\"

Litwa piotr GAL

fot: Jarosław Galusek

Prezes WUG, Piotr Litwa zaprosił do urzędu szefów związków zawodowych. Tematem rozmów było m.in. BHP w górnictwie

fot: Jarosław Galusek

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się XIII konferencja pt. „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie"- dowiedział się portal nettg.pl z informacji Wyższego Urzędu Górniczego, który jest organizatorem obrad. Patronat nad konferencją objął wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.


Obrady odbędą się 5-6 kwietnia br. w hotelu „Stok” w Wiśle. Wezmą w nich udział reprezentanci spółek górniczych, producentów maszyn górniczych i uczelni wyższych. Po raz pierwszy w historii konferencję rozpocznie panel dyskusyjny. Moderatorem będzie prof. dr hab. inż. Józef Dubiński – dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa. W dyskusji uczestniczyć będą: Prezes Wyższego Urzędu Górniczego – Piotr Litwa, Okręgowy Inspektor Pracy – Beata Marynowska, Prezes Zarządu Głównego SITG - Wiesław Blaschke. Środowisko naukowe reprezentować będą natomiast: dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie - dr hab. inż. Piotr Czaja, dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach - prof. dr hab. inż. Marian Doliński. Do dyskusji zaproszono także przedstawiciele przedsiębiorców: Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, Katowickiego Holdingu Węglowego SA, Kompanii Węglowej SA, KGHM Polska Miedź SA, Górażdże Cement SA oraz reprezentację producentów: Kopex Spółka Akcyjna, Fabryka Maszyn Famur SA.


Podczas panelowej dyskusji przewidziano wiodące wątki tematyczne. Będą one dotyczyć m.in.: roli pracodawcy, osób kierownictwa i dozoru ruchu oraz pracowników w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy, efektywności systemu zarządzania bezpieczeństwem, możliwości ograniczenia liczby wypadków spowodowanych czynnikiem ludzkim, adaptacji zawodowej i szkolenia pracowników jako czynników mających wpływ na bezpieczeństwo oraz wyposażenia technicznego i poziomu obsługi urządzeń w aspekcie ostatnich wypadków związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń.

 

W panelu poruszone zostaną także zagadnienia związane z e-kopalnią czyli nowoczesnym zakładem górniczym wyposażonym w nowoczesne i niezawodne maszyny oraz urządzenia.


Debata obejmie również kwestie nakładów na inwestycje i na bhp w najbliższych latach.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.