Konferencja International Mining Forum 2019 rozpocznie się 11 kwietnia

fot: Jarosław Galusek/ARC

Podczas obrad zgłoszono aż 43 propozycje wniosków innowacyjnych w górnictwie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Już za trzy tygodnie, w czwartek 11 kwietnia 2019 r. rozpoczyna się konferencja International Mining Forum 2019. Aby wziąć  w niej udział, trzeba zarejestrować się i wybrać sesje tematyczne z bogatej w tym roku agendy spotkania. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa.

W programie konferencji IMF 2019 zaplanowano wiele ciekawych sesji oraz mnóstwo interesujących spotkań, w których uczestniczyć będzie szerokie grono gości z różnych środowisk. International Mining Forum 2019 będzie wydarzeniem roku - zapewniają organizatorzy: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Rybniku.

Piętnasta edycja konferencji odbędzie się pod hasłem "Safety and efficiency of exploitation against the challenges of industry 4.0". Partnerem merytorycznym została spółka JSW Innowacje, a gospodarzem będzie Jastrzębska Spółka Węglowa – największy producent węgla koksowego w Unii Europejskiej.

- Jestem pewien, że spotkanie w szerokim, międzynarodowym gronie naukowców, kadry zarządzającej spółkami górniczymi oraz przedsiębiorców, będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat rozwoju branży górniczej i zwiększenia efektywności wydobycia w oparciu o przemysł 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa toczy się na naszych oczach z tak ogromną dynamiką, jakiej nie było nigdy wcześniej. Stoimy u progu wielu wyzwań, takich jak inteligentne systemy teleinformatyczne, automatyzacja i robotyzacja w podziemnej eksploatacji złóż. Tematem szczególnie ważnym nie tylko dla mnie, ale całej załogi jest stała, konsekwentna poprawa bezpieczeństwa pracy i eksploatacji złóż w warunkach zagrożeń naturalnych - napisał w liście do uczestników tegorocznej edycji IMF prezes JSW Daniel Ozon.

Prof. Józef Dubiński, prezes SITG wspomina, że przed dwoma laty, gdy przygotowywano pierwsze spotkanie z cyklu IMF, pojawiało się pytanie o sens poszerzania kalendarza o kolejną górniczą konferencję, jednak do Jastrzębia-Zdroju przyjechało ponad dwustu gości.
- IMF 2017 okazał się ze wszech miar udanym i pożytecznym spotkaniem fachowców, naukowców i przedsiębiorców z branży górniczej, którzy przez prawie trzy dni wymieniali się doświadczeniami w trakcie obrad kilkunastu sesji tematycznych oraz wizyt na kopalniach JSW SA i w czasie kuluarowych spotkań - opisuje prof. Dubiński.

- Czwarta rewolucja przemysłowa to kilkunastoletni proces intensywnych przemian. W którym punkcie tego procesu dziś jesteśmy? Jakie doświadczenia już zdobyliśmy, a jakie jeszcze nas czekają we wdrożaniu Górnictwa 4.0? W którym miejscu jest górnictwo i jak wykorzystuje czas? Jak zmienia się rola człowieka i jak będzie wyglądać w dobie Górnictwa 4.0? Jakie techniki i technologie pojawiają się w dalszej perspektywie? Czy cyfryzacja, big data i data mining to wstęp do Internetu Wszechrzeczy? Czy jesteśmy przygotowani do wdrożenia procesów decyzyjnych opartych na wirtualnych symulacjach i przy wykorzystaniu modelowania cyberfizycznego? – to tylko część pojawiających się pytań, gdy myślimy o przyszłości górnictwa - uważa Tadeusz Wenecki, prezes JSW Innowacje, zapraszając do udziału w konferencji International Mining Forum 2019.

Rejestracji dokonać można przez internet, na stronie konferencji IMF.

Patronat honorowy nad IMF 2019 sprawuje Ambasada Australii w Polsce oraz Prezydent Miasta Katowice.

Patronatem medialnym konferencję objęło Wydawnictwo Górnicze, portal górniczy netTG.pl oraz tygodnik "Trybuna Górnicza".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.