Konferencja: energetyka oparta na węglu i gazie

Budowa elektrowni konwencjonalnych i źródła ich finansowania to główne tematy "Okrągłego stołu na temat inwestycji w energetykę opartą na węglu i gazie w Polsce", który odbędzie się we wtorek (23 lipca) w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Uczestnicy debaty dyskutować będą przede wszystkim o tym, czy i na ile realne są plany inwestycyjne w elektrowniach konwencjonalnych w naszym kraju. Tym bardziej, że budowa nowych bloków - ze względu na ich skalę i wymagane nakłady - to największe wyzwanie dla firm sektora.

Uczestnicy debaty omówią nie tylko harmonogram realizacji inwestycji, ale także poziom opłacalności i źródła finansowania. Ze względu na skalę tych przedsięwzięć, nowego znaczenia nabiera rola Skarbu Państwa. Głównymi inwestorami w polskiej elektroenergetyce są firmy, w których właśnie Skarb Państwa jest współudziałowcem.

Część ekspertów branży ostrzega, że bez inwestycji w elektrowniach konwencjonalnych już ok. 2016-17 roku może wystąpić deficyt mocy w kraju. Obecnie trwają prace przy budowie bloku węglowego w Elektrowni Kozienice, należącej do grupy Enea. Przetarg na budowę wygrało polsko-japońskie konsorcjum firm Polimex-Mostostal i Hitachi Power Europe i ma ją ukończyć do połowy 2017 r. Blok w Kozienicach o mocy ponad 1000 MW będzie należał do najnowocześniejszych w Europie. Jednak kolejne z największych projektów - w elektrowni Jaworzno i w Opolu - są w trakcie negocjacji z wykonawcami, a termin rozpoczęcia prac jest odsuwany w czasie.

Największe kontrowersje wzbudza inwestycja, planowana przez Polską Grupę Energetyczną, w elektrowni w Opolu. Zarząd firmy wyrażał wątpliwości co do jej opłacalności. W kwietniu władze PGE podjęły decyzję o wycofaniu się z tego projektu, gdyż jego kontynuowanie nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki. Tymczasem koszty projektu szacuje się na 11,5 mld zł. Wykonawcami dwóch bloków o mocy 900 MW każdy mają być konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa.

W sprawę inwestycji w Opolu zaangażował się także rząd, najpierw - na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że znajdą się środki i sposoby, by te bloki powstały. Także w czerwcu będąc już w Opolu szef rządu poinformował, że jeszcze latem mogą ruszyć prace. Zaś na początku lipca minister skarbu zapowiedział, że do końca lipca ma nastąpić formalne rozpoczęcie prac przy budowie bloków w Elektrowni Opole. Wcześniej PGE i Kompania Węglowa podpisały list intencyjny ws. współpracy przy tej inwestycji. Minister Włodzimierz Karpiński mówił, że spółki pracują teraz nad formułą kontraktu długoterminowego.

Także grupa Tauron negocjuje jeszcze umowę na budowę bloku w Jaworznie i być może w tym miesiącu uda się zakończyć rozmowy z wykonawcami. W Jaworznie ma powstać blok o mocy 843 MW.

Na budowę nowej elektrowni węglowej na Pomorzu zdecydował się Kulczyk Investments. Elektrownia Północ - w Rajkowach koło Pelplina ma mieć moc ok. 2000 MW, a nakłady na budowę dwóch bloków po ok. 1000 MW każdy szacuje się na 12 mld zł.

W zakresie energetyki gazowej obecnie najbardziej zaawansowane są prace przy budowie bloku gazowego w Stalowej Woli, który wspólnie realizują Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz grupa Tauron.

Uczestnicy debaty omawiać będą znaczenie i udział energetyki węglowej i gazowej w bilansie energetycznym kraju, a także plany odbudowy mocy pod kątem możliwości ich realizacji, jak również stan przygotowań największych projektów. W drugiej części okrągłego stołu ocenią koszty budowy bloków i warunki ich opłacalność, jak również możliwości finansowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.