Kompania: zarząd spotkał się ze związkami

Spotkanie kompania kw

fot: Jan Czypionka

Na spotkaniu omówiono m.in ostatnie decyzje nowo powołanego zarządu dotyczące przygotowania nowej strategii spółki

fot: Jan Czypionka

Zarząd Kompanii Węglowej spotkał się w Katowicach 29 czerwca z przedstawicielami organizacji związkowych spółki – poinformował portal nettg.pl rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Na spotkaniu omówiono ostatnie decyzje nowo powołanego zarządu dotyczące przygotowania nowej strategii spółki i zapowiedzianych zmian organizacyjnych. Przedstawiono też sytuację ekonomiczno – finansową spółki za pięć miesięcy 2011 roku. Zarząd potwierdził przeprowadzenie szczegółowej analizy zatrudnienia, szczególnie w administracji.

- Zapowiedziana likwidacja centrów wydobywczych nie oznacza automatycznie zwolnień - powiedziała Joanna Strzelec – Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. – Określone zadania przejmą przecież kopalnie. Przerost zatrudnienia w działach administracyjnych spółki jest jednak aż nadto widoczny. Analiza poszczególnych stanowisk pracy winna przynieść szczegółowe informacja, jaka jest skala tego zjawiska.

Związkowcy zwracali uwagę na występującą w kopalniach tzw. lukę pokoleniową, którą należy jak najszybciej uzupełnić nowymi przyjęciami do pracy pod ziemią.

Temu też będzie służyć zapowiedziana przez zarząd weryfikacja stanu zatrudnienia. Zarząd zapewnił, iż przyjęcia do pracy pod ziemią będą kontynuowane. W okresie pięciu miesięcy tego roku zatrudnienie znalazło w kopalniach spółki prawie 1400 osób, a do końca roku może nawet wzrosnąć do ponad 4 tysięcy nowych pracowników.

- Ma to ścisły związek z planami wydobywczymi spółki – zapowiedziała prezes Strzelec – Łobodzińska. – Wykorzystując obecną koniunkturę na węgiel chcemy zwiększyć nasze zdolności wydobywcze. Stąd wyższe niż wcześniej zakładano przyjęcia do pracy pod ziemią.

Zarząd poinformował, że nie zostały podjęte decyzje o łączeniu kopalń. Podkreślił natomiast, iż nie będzie jakichkolwiek oszczędności dotyczących nakładów na zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Odnotowano jednocześnie 34-procentowy spadek liczby wypadków w kopalniach spółki w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Potwierdzono powołanie Centrum Usług Księgowych i Centrum Logistycznego. Zarząd zapewnił, iż po opracowaniu projektu nowej strategii - co winno nastąpić do końca sierpnia tego roku - zostanie on poddany konsultacji ze stroną społeczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.