Kompania Węglowa: ruszył program dostosowawczy dla Piekar

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pracownicy kopalni Piekary chcą pozostać w strukturze Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kompania Węglowa rozpoczęła realizację programu dostosowawczego dla kopalni Piekary. Jak poinformował w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej ds. produkcji, zarząd spółki podjął uchwałę w tej sprawie 19 lipca br.

- Wdrażanie programu ruszyło z dniem 1 sierpnia br. W tym dniu rozpoczął się proces alokacja 100-osobowej grupy pracowników kopalni Piekary do kopalni Bobrek-Centrum - poinformował wiceprezes.

Obecna alokacja dotyczy pracowników oddziałów robot przygotowawczych, na których pracę nie ma w tej chwili zapotrzebowania w kopalni Piekary. Pracownicy zostaną zatrudnieni w kopalni Bobrek-Centrum, dzięki temu Kompania Węglowa mogła zrezygnować z zatrudniania firmy zewnętrznej, która miała realizować stosowny zakres robót.

Kopalnia Piekary jest jedną z 15 kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej. Jest także jednym z dwóch zakładów spółki, które wykazują bardzo wysoki poziom kosztów. To powód generowania strat, które pod koniec 2012 r. były wyższe niż łączny zysk wygenerowany przez Kompanię. Z tego powodu sytuacja kopalni została poddana szczegółowej analizie, celem wdrożenia działań naprawczych.

O tym, że w spółce przygotowywany jest program dostosowawczy, KW informowała już w maju br. Uzasadniając konieczność wprowadzenia programu, przedstawiciele Kompanii Węglowej wyjaśniali, że ze względu na zmniejszający się poziom cen węgla na rynku kluczową kwestią jest, aby podejmowane w odpowiedzi na tę sytuację działania dotyczyły nie tylko strony przychodowej, ale również optymalizacji kosztów produkcji.

Zarząd spółki zapewnia, że podobnie jak miało to miejsce w minionych 10 latach istnienia, Kompania Węglowa nie planuje zwolnień pracowników. Program dostosowawczy zakłada jednak alokację załogi pomiędzy kopalniami KW SA, celem optymalizacji kosztów procesu produkcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Tatrach wyraźne ożywienie ruchu turystycznego

Obłożenie obiektów noclegowych pod Tatrami na koniec lipca wynosiło średnio ok. 75 proc., a w części hoteli sięgało 100 proc. - powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Jak ocenił, po spokojnym początku wakacji wyraźne ożywienie nastąpiło od połowy lipca.

Posłuchać muzyki 320 metrów pod ziemią? Będzie można już jesienią

Kolejna edycja koncertu „Muzyka na Poziomie” odbędzie się jesienią w kopalni Guido w Zabrzu.

Jacek Korski: Wysyłamy ludzi na odprawy i górnicze urlopy, a potem płaczemy, że pracowników brakuje

Raptem tydzień byłem na urlopie, a tu sezon ogórkowy niemal się zaczął. Nie w polityce, bo tam się trochę dzieje. Najbardziej bawi mnie zmiana poglądów i ocen na temat ludzi, którzy jeszcze wczoraj byli politycznymi sojusznikami. Nie emocjonuje mnie to, bo złudzenia na temat polityków w naszym kraju straciłem już dawno.

Największy przywóz gazu do Polski z Danii i USA

Import gazu ziemnego do Polski wzrósł o 23 proc. rdr w 2025 r. a najwięcej tego paliwa sprowadzono z Danii i Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Energii. Dostawy LNG stanowiły ponad 40 proc. importu.