Kompania Węglowa: remont ulicy Prostej na półmetku

fot: Jarosław Galusek/ARC

Eksploatacja pokładów w obrębie ul. Prostej przez kopalnię Chwałowice rozpoczęła się w 1968 r. i prowadzona była z niewielkimi przerwami do 2009 r.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Remont ulicy Prostej był najważniejszym tematem środowego (11 grudnia) spotkania zespołu koordynacyjnego do spraw złagodzenia skutków eksploatacji górniczej na terenie Rybnika. Okazało się, że wykonawca wywiązuje się ze swoich zadań i prace przy przebudowie są już zaawansowane w ponad 50 proc. Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na lipiec 2014 r - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe KW SA.

Naprawa szkód górniczych w obrębie ulicy Prostej to efekt ugody zawartej przez Kompanię z miastem Rybnik. Inwestycja w 71 proc. sfinansowana zostanie przez spółkę, a w 29 proc. przez miasto.

Ulica Prosta jest jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych Rybnika, spełnia m. in. funkcję południowej obwodnicy miasta dla samochodów ciężarowych. Eksploatacja pokładów w obrębie ul. Prostej przez kopalnię Chwałowice rozpoczęła się w 1968 r. i prowadzona była z niewielkimi przerwami do 2009 r. Służby kopalniane przeprowadzały sukcesywne naprawy nawierzchni. Ze względu na planowaną dalszą eksploatację górniczą w tym rejonie, konieczna stała się zasadnicza przebudowa tego newralgicznego odcinka. Roboty budowlane w rejonie ul. Prostej ruszyły na początku lipca br. Remont obejmie m. in. budowę trzech rond i dwóch łączących je odcinków drogi.

Podczas posiedzenia zespołu koordynacyjnego przedstawiciele Kompanii Węglowej i rybnickiego magistratu omówili także sprawę rewitalizacji terenów i obiektów należących do zabytkowej kopalni Ignacy w Rybniku, naprawę szkód górniczych w dzielnicach Niewiadom i Niedobczyce oraz likwidację ognisk pożarowych na terenie stożków "Rymera" w Niedobczycach.

Wszystkie inwestycje prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a przedstawiciele miasta podkreślili, że Kompania Węglowa konsekwentnie zmierza do poprawy sytuacji w zakresie naprawy szkód górniczych.

Na terenie Rybnika eksploatację górniczą prowadzą kopalnie Chwałowice, Marcel, Jankowice oraz Rydułtowy-Anna. W 2013 r. na terenie miasta Kompania naprawiła szkody górnicze w 328 obiektach. Koszt tych inwestycji wyniósł 7,2 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.