Kompania Węglowa: odmetanowanie z wyprzedzeniem

1340366137 odemetanowywanie sosnica makoszowy spotkanie jc

fot: Jan Czypionka

W spotkaniu udział wzięli wiceminister środowiska - Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, przewodniczący rady nadzorczej KW SA prof. Maciej Kaliski, wiceprezes spółki Marek Uszko oraz przedstawiciele dyrekcji kopalni. Celem projektu jest doświadczalne określenie warunków pozyskiwania metanu poprzez wykonanie otworu badawczego jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej.

fot: Jan Czypionka

W kopalni Sośnica-Makoszowy odbyło się w piątek (22 czerwca) robocze spotkanie dotyczące realizacji projektu przedeksploatacyjnego odmetanowania pokładów węgla - poinformował portal górniczy nettg.pl zespół prasowy Kompanii Węglowej. W spotkaniu udział wzięli wiceminister środowiska - Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak, przewodniczący rady nadzorczej KW SA prof. Maciej Kaliski, wiceprezes spółki Marek Uszko oraz przedstawiciele dyrekcji kopalni.

Celem projektu jest doświadczalne określenie warunków pozyskiwania metanu poprzez wykonanie otworu badawczego jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Otwory wiertnicze będą wykonane w rejonach czynnych kopalń i powstanie analiza możliwości zastosowania hydraulicznego szczelinowania pokładów węgla.

Projekt ten realizowany jest w dwóch etapach. Etap pierwszy, to wykonanie studium dotyczące całości prac związanych z opracowaniem logistycznym i badawczym w zakresie przygotowania do odwiercenia otworu badawczego, łącznie z projektem robót geologicznych. Etap drugi polega na odwierceniu i udokumentowaniu otworu badawczego, wykonaniu testów i badań.

W obszarach planowanej eksploatacji górniczej wyprzedzające odmetanowanie pokładów węgla stwarza możliwości odzysku cennego surowca - także w skali przemysłowej oraz w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo pracy w kopalniach poprzez zmniejszenie zagrożenia metanowego. Obecnie w kopalniach węgla kamiennego Kompanii Węglowej odmetanowanie pokładów prowadzone jest w wyrobiskach dołowych. Planowane przedsięwzięcie zakłada analizę możliwości odmetanowania otworami powierzchniowymi przed rozpoczęciem eksploatacji.

Projekt został opracowany na zlecenie Ministerstwa Środowiska przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy - Oddział Górnośląski im. Stanisława Doktorowicza-Hrebnickiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.