Kompania Węglowa: celem spółki jest prowadzenie bezpiecznego wydobycia pod Bytomiem

Madej zbigniew2 kwsa ARC

fot: ARC

Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej zapewnia, że celem spółki jest prowadzenie w Bytomiu bezpiecznego wydobycia

fot: ARC

- Szanujemy decyzję samorządu i będziemy robili wszystko, aby przekonać pana prezydenta Bytomia, że naszym celem nie jest zniszczenie tego miasta, lecz prowadzenie tam bezpiecznego wydobycia. Taką deklarację - w kontekście ogłoszonej dziś negatywnej opinii prezydenta Bytomia, Piotra Koja do planu ruchu kopalni Bobrek-Centrum na lata 2012-2014 - przekazał nettg.pl rzecznik prasowy Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

- My, podobnie jak gospodarze miasta, troszczymy się o bezpieczeństwo powszechne. W Bytomiu mieszkają przecież również nasi pracownicy. Trudno wręcz sobie wyobrazić żeby Kompania Węglowa z premedytacją chciała zniszczyć Bytom. Toż to absurd - przekonuje rzecznik.

Zdaniem Zbigniewa Madeja nieuzasadnionym jest obwinianie kopalni, że nie przekazała gminie kompletu materiałów do wniosku. Odwołując się do zapewnień dyrektora Bobrka-Centrum, Dariusza Rębielaka przekonuje, że prezydent Bytomia nie zwracał się do kopalni o jakiekolwiek dodatkowe materiały.

- Sytuacja w Karbiu spowodowała, że trzeba gruntownie wyjaśnić przyczyny tego, co stało się w tej dzielnicy. W tej chwili są również prowadzone badania stanu technicznego budynków w rejonie projektowanej w przedłożonym planie ruchu eksploatacji. Ekspertyzy te zostaną przekazane Komisji ds. Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym. Dlaczego pan prezydent Bytomia nie wydał pozytywnej opinii do planu ruchu w trybie warunkowym, co często jest praktykowane, i nie poczekał na wnioski płynące z prac tejże komisji? - retorycznie pyta Zbigniew Madej.

- My uważamy, że wnioski zespołu będą miały duży wpływ na przyszłą decyzję Okręgowego Urzędu Górniczego w sprawie projektowanej eksploatacji - dodaje rzecznik.

W kontekście negatywnej opinii prezydenta Bytomia Zbigniew Madej przypomina jeszcze, że kopalnia Bobrek-Centrum jest największym pracodawcą w mieście i rocznie w postaci opłat lokalnych odprowadza do budżetu gminy średnio 5 mln złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.