Kompania: obradowały dwa zespoły porozumiewawcze

Makoszowy AZ

fot: Anna Zych

Spółki węglowe muszą wydać w latach 2010 – 2015 ok. 15 mld zł na niezbędne inwestycje

fot: Anna Zych

W środę 12 października odbyło się posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego dla miasta Zabrze. Przedmiotem obrad były zagadnienia związane z likwidacją skutków eksploatacji górniczej na powierzchni terenu, które w przypadku kopalń Kompanii Węglowej SA są widoczne w południowych dzielnicach miasta: Pawłowie, Makoszowach.

Omówiono bieżący stan realizacji napraw szkód górniczych na terenie miasta oraz najbliższe zamierzenia kopalń w tym zakresie.

Warto odnotować, że:
- w lipcu zakończono regulację 600 - metrowego odcinka Kłodnicy na terenie dzielnicy Makoszowy (podniesiono i uszczelniono lewy i prawy wał rzeki),
- w sierpniu zakończono remont części obiektów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego
Nr 7 przy ul. Dalekiej w Makoszowach,
- we wrześniu podpisano umowę na budowę nowego mostu drogowego nad Kłodnicą
w ciągu ul. Legnickiej - nowy obiekt powinien być gotowy w ciągu 12 miesięcy,
a w okresie jego budowy nadal użytkowany będzie tymczasowy most składany.
W najbliższych miesiącach planowane jest rozpoczęcie remontów z tytułu szkód górniczych w Domu Kultury oraz w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 6 w Pawłowie.

Przedstawiciele miasta podkreślili, że działania Kompanii Węglowej zmierzają do rzeczywistej poprawy sytuacji w zakresie usuwania skutków eksploatacji górniczej dokonanej w latach poprzednich.
W okresie 9-ciu miesięcy 2011 r. na naprawę szkód górniczych na terenie Zabrza kopalnie Sośnica - Makoszowy i Bielszowice przeznaczyły w sumie 5,3 mln zł (w całym ubiegłym roku 4,9 mln zł). W br. Kopalnie te wydobędą spod terenów miasta zaledwie 27 tys. t węgla (przy 434 tys. t w 2010 r.), co sprawi, że skutki tej eksploatacji na powierzchni terenu powinny być praktycznie niezauważalne.

Dzień później (w czwartek 13 października) obradował z kolei Zespół Porozumiewawczy dla okresowej oceny wpływów i skutków eksploatacji górniczej kopalń Kompanii Węglowej SA na powierzchnię terenu, w granicach administracyjnych miasta Bieruń.

W trakcie posiedzenia przedstawiciele kopalń omówili przebieg eksploatacji górniczej pod terenami miasta w drugim i trzecim kwartale 2011 r. oraz zamierzenia eksploatacyjne w kolejnym półroczu. Przedstawiciele miast poinformowali natomiast o bieżących problemach związanych z prowadzoną działalnością górniczą oraz o współpracy z kopalniami w kierunku ich rozwiązania.

Należy odnotować, że jest realizowany uzgodniony z miastem harmonogram działań związanych z budownictwem zastępczym i wykupami nieruchomości przy ul. Hodowlanej 1, 3 i 4. Ponadto do końca 2011 r. powinny zakończyć się roboty związane z modernizacją systemu odwadniania, którego głównym elementem jest przepompownia nr 5, zabezpieczająca tereny w sąsiedztwie ul. Hodowlanej.

Na ukończeniu jest również opracowanie koncepcji poprawy stanu ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Stawowego, poprzez kompleksową regulacją stosunków wodnych, utworzenie polderu zalewowego i odpowiednie ukształtowanie rzeźby terenu przy wykorzystaniu mas skalnych. Opracowanie to będzie postawą planowania dalszych działań na rzecz zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej gminy Bieruń.

W okresie od początku br. kopalnie Kompanii Węglowej SA wydobyły spod miasta 1 353 tys. ton węgla (czyli o 19 % mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). Jednocześnie w tym samym okresie na naprawy szkód górniczych przeznaczonych zostało 6,5 mln zł (w analogicznym okresie 2010 roku 6,0 mln zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.